Haker pożyczał pieniądze, bo włamał się na konto 49-latki

  • 01.10.2019, 10:30
  • ak
Haker pożyczał pieniądze, bo włamał się na konto 49-latki Fot. pixabay.com
Ktoś włamał się na moje konto na portalu społecznościowym i wysyłał prośby o pożyczki. Jedna z koleżanek uwierzyła i przelała pieniądze - takie zawiadomienie przyjęła zamojska policja od 49-letniej mieszkanki powiatu zamojskiego.

Kobieta zgłosiła sprawę w poniedziałek, bo też tego dnia doszło do przejęcia jej konta. Próśb o pożyczki wysłano do znajomych 49-latki wiele. Jedna ze znajomych zareagowała natychmiast i na wskazane konto przelała 2 tys. zł. 

- 49-latka poinformowała również o włamaniu na jej skrzynkę e-mail oraz o blokadzie należącego do niej numeru telefonu - informuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

 Policjanci ostrzegają przed działającymi w sieci oszustami, ich przestępcza działalność stanowi poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Oszuści wymyślając różnorodne metody dążą do wyłudzenia pieniędzy. Dlatego też korzystając z internetu należy być czujnym i zachować ostrożność.

Działający na portalach społecznościowych przestępcy przełamują zabezpieczenia kont użytkowników portalu i podszywając się pod właścicieli wysyłają prośby o pilny przelew lub też uregulowanie niewielkiej opłaty. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikować i przed dokonaniem transakcji upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy.

Łamanie zabezpieczeń, które służą nam w internecie, np. do kont bankowych, skrzynki e-mail czy też kont na portalach społecznościowych jest przestępstwem. Kodeks karny przewiduje za to karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.  

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe