Zamość: Fabryka i skarbiec przy katedrze

  • 02.10.2019, 06:00
  • Agnieszka Piela
Zamość: Fabryka i skarbiec przy katedrze
W Infułatce i Wikarówce zostaną otwarte muzea. Będą czymś wyjątkowym na mapie turystycznej Zamościa.

W zamojskim zespole katedralnym dobiegają końca prace budowlano-konserwatorskie Infułatki i Wikarówki. Już wkrótce powstaną dwie odrębne placówki muzealne. Fabrica Ecclesiae i Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki.

Budynki Infułatki i Wikarówki remontowane są od ponad dwóch lat w ramach projektów unijnych. Turyści pytają co tam będzie, przechodnie przystają na chwilę popatrzeć jak postępują prace. Wkrótce otwarte zostaną tam muzea. Konserwator zabytków i proboszcz parafii katedralnej zgodnie mówią, że oba będą czymś wyjątkowym na mapie turystycznej Zamościa. Multimedia, interaktywność, dostępność dla osób z niepełnosprawnością. W tym dla osób słabo widzących i niewidomych. Dwujęzyczny komentarz audio i w podpisach (polski i angielski). Bezpłatne zwiedzanie przez 5 lat. Unikatowe zbiory i nowo odkryte elementy...

 

Wikarówka – Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki

Wikarówka po kościele będzie pierwszym etapem zwiedzania zespołu katedralnego. Przemieszczając się po jej niezmienionym wnętrzu, poznamy części budowli katedry od XVII w. do współczesności. Zobaczymy prezbiterium, nawy, kaplice, krypty – ich funkcje, programy ikonograficzne i artystyczne wraz z dziełami sztuki. 

Do dawnej siedziby wikariuszy parafii katedralnej zostanie przeniesione Muzeum Sakralne (Katedralne). Powstało ono w latach 80. ub. w. dzięki staraniom ks. infułata Jacka Żórawskiego i ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe