Są paragrafy, nie widać ludzi

  • 01.10.2019, 08:03
  • Bogdan Nowak
Są paragrafy, nie widać ludzi Fot. Bogdan Nowak - Na razie znikąd nie ma pomocy. Urzędnicy widzą tylko paragrafy, a nie dostrzegają ludzi. Nie wiem co począć. Nie mogę przez to wszystko spać, coraz gorzej się czuję. Bo obawiam się, że w końcu zostanę bez dachu nad głową – mówi Danuta Olkuska.
66-letnia kobieta obawia się, że lada dzień straci dach nad głową. Prosi o pomoc.

 – Chciałabym z synem mieszkać w godziwych warunkach. Gmina proponuje mi jednak mieszkanie, którego nie mogę przyjąć m.in. ze względów zdrowotnych. Natomiast to, w którym mieszkam, być może będą musiała lada dzień opuścić. I co? Znajdę się wtedy na bruku. Pomóżcie! – mówi ze łzami w oczach 66-letnia Danuta Olkuska z Borowiny Sitanieckiej.

Ta sprawa ma długą historię. Pani Danuta żyje w jednym z budynków w Borowinie Sitanieckiej. Przez wiele lat był on zarządzany przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego w Zamościu, ale należał do Skarbu Państwa. Zakład wynajmował tam mieszkania głównie swoim pracownikom. W 1993 r. budynek został sprzedany. To był początek kłopotów Danuty Olkuskiej

Niewielkie możliwości zarobkowania

Nowy właściciel budynku wypowiedział lokatorom umowę najmu w lipcu 2014 r. Domagał się opuszczenia przez nich nieruchomości. Lokatorzy twierdzili jednak, iż nabyli prawo własności do mieszkań przez zasiedzenie. Ponadto wiele z tych osób znajdowało się w trudnej sytuacji materialnej (Danuta Olkuska utrzymywała się wówczas jedynie z zasiłku przyznanego przez opiekę społeczną w wysokości 400 zł). Lokatorzy nie mieli także dokąd się wyprowadzić.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bida bida
Bida bida 03.10.2019, 20:35
"Nic nie może przecież wiecznie trwać..." cytat piosenki, który kiedyś był zamieszczony na portalu... społecznościowym i jest adekwatny do danej sytuacji. Tak jak ktoś napisał, pozostali lokatorzy dali sobie radę a ta Pani czeka, jak przez całe życie na manne z nieba a o dzieciach już nie wspominając, w reportażu tv niczym się nie pochwalila, to wstyd, że żadna z córek nie chce jej przyjąć, a o synie to już nie wspominajmy. Nieprawdą była wypowiedź, iż ta Pani sama wychowywała 5 dzieci i nieprawdą jest, że nie ma gdzie mieszkać. Tak jak ktoś już napisał, ma swój rodzinny dom!! Niektórzy mają gorzej, chore dzieci, a muszą sobie radzić. Ja wiążę koniec z końcem jak tylko mogę, nie widuję dzieci, często wyjeżdżam za granicę i jak mnie wku... takie biadolenie, że jaka ja nieszczęśliwa i muszę otrzymać super mieszkanie, bo mi się należy.
hay
hay 12.10.2019, 15:11
Paradoks. Stwierdził/a Pan/Pani, że wku... takie biadolanie "że jaka ja nieszczęśliwa", a chwilę wcześniej zrobiłeś/aś to samo - napisałeś/aś, że wiążesz koniec z końcem, jak tylko możesz, nie widujesz dzieci, wyjeżdżasz za granicę, etc. Zaprzeczasz sam/a sobie.
Nieprawdą była wypowiedź, że sama wychowała 5. dzieci? Jak to nie? Wypowiadasz się o rodzinie pani O., jak o własnej - znasz każdy najmniejszy szczegół, pominmy to, że parę totalnie przekręciłeś/aś.
Wstyd, że żadna córka nie chce jej przyjąć? Warto pomyśleć, że córki również mogą nie mieć warunków, jak z resztą wypowiedziała się pani O. w tv. Teraz widać, że Pan/Pani próbował/a wyłapać te "szczególiki"
Jeśli już chce się Pan/Pani wypowiadać, warto by było się do końca zapoznać ze sprawą, później pisać te wywody.
Ola
Ola 04.10.2019, 08:20
Wstyd to kraść i dać się złapać nie znasz sytuacji jej dzieci to się nie udzielaj a kobieta ma się czym pochwalić bo wychowała pięcioro dzieci i za to dla niej szacun .
mmm
mmm 03.10.2019, 09:11
W budynku o którym mowa mieszkało około 8 rodzin. Pozostałe rodziny znalazły inny dom. Ale O. czeka na apartament z marmurami, złotymi kalamkami i najwżniejsze aby był bez opłat, czynszu i takich tam ..... . W końcu sie należało przez 40 lat to czemu teraz mają płacić.
hehe
hehe 12.10.2019, 14:57
Poważnie? Pani O. nie jest jedyną, która pozostała. I skąd stwierdzenie, że oczekuje apartamentu z marmurami, złotymi klamkami...? Czyli, jeśli człowiek chce po prostu godnie żyć, to znaczy, że chce mieć od razu willę na przedmieściach, a najlepiej w centrum miasta?
Również, "czemu teraz mają płacić"? Kto powiedział, że Pani O. nie ma zamiaru płacić? Przecież dobrze wiemy, że w tym świecie nie ma nic za darmo, a ta Pani wcale się temu nie sprzeciwia. Chce po prostu żyć w godnych warunkach.
Aaa
Aaa 05.10.2019, 22:49
Pozostałe rodziny pewnie umiały rozmawiać z urzędnikami gminy i dlatego znalazły super mieszkania,a pani O. chce tylko warunków,które umożliwiłyby jej dalsze życie i wcale z tego co wiadomo nie życzy sobie marmurów i złota,chyba źle przeczytałeś....To zapewne tobie się to marzy,a nie możesz tego mieć...i dlatego takie aluzje...!!!!
xktośx
xktośx 05.10.2019, 21:50
Pani danuta nie czeka na żadny apartament i nic podobnego,chciała by tylko żyć normalnie jak inni , chcialabys lyb chciall bys mieszkac w jednym pomieszczeniu w ktorym jesz spisz i np. Masz gosci i miec wszystkie meble na sobie, i w dodatku z synem w tym samym pomieszczeniu żyć?mogę sie założc że nie,po za tym pani danuta nie ma zdrowia na to aby mieszkać w jednym pomieszczeniu
Ula
Ula 03.10.2019, 13:22
Ludzie skąd w was tyle nienawiści kobieta chce tylko resztę życia spędzić w godziwych warunkach a nie w pomieszczeniu które będzie kuchnią i zarazem miejscem do odpoczynku .Napewno nie czeka na apartament ze złotymi klamkami tylko na miejsce w którym będzie się czuła jak w prawdziwym domu.
otototo
otototo 03.10.2019, 12:53
Dokładnie!!!
iks
iks 02.10.2019, 20:37
Tam jeszcze swoje trzy grosze dokłada pewien mieszkaniec Borowiny ,były milicjant a obecnie gminny autorytet moralny ,zagorzały krytyk wójta ,wielbiciel prawej części gminnego bagienka .Wracając ściśle do tematu artykułu proponuję przyznać to mieszkanie w Białowoli lecz na warunkach rynkowych ,czynsz ,media ,wywóz nieczystości wygeneruje kwotę około 700 zł.Zapłaci ta Pani taką sumę ,czy pójdzie na skargę do wiadomych obrońców suwerenu .Alternatywą może być kontener mieszkalny ustawiony na dowolnym gruncie gminnym ,i też będzie czynsz ,media ,etc,nic za darmo .
Aaa
Aaa 05.10.2019, 23:12
A czy ta pani chce mieszkać za darmo,??,bo wydaje mi się że nie...Ale jak tak bardzo marzy ci się zamieszkać w kontenerze to droga wolna,na pewno będziesz szczęśliwy...A co chodzi o tzw.milicjanta,to my żyjemy w takich czasach,gdzie mówi się na milicję-policja xD to chyba nie te czasy...
Aaa
Aaa 05.10.2019, 22:09
A idź sam sobie sam człowieku tam pomieszkać z rok,a później pogadamy o tym jak ci się mieszka i zobaczymy czy tam jest tak ok
Ononon
Ononon 02.10.2019, 21:49
I on za tym wszystkim stoi. To jego szpila!
iks
iks 01.10.2019, 21:22
Prawda jest zupełnie obok ,czas na łzy nieco po niewczasie .

Pozostałe