Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:17
Reklama

Zamojskie ulice. Na starym okopisku

Ulica Kiepury w Zamościu została wytyczona w pierwszej połowie XIX w. Była to droga gruntowa przebiegająca po wschodniej stronie starego cmentarza żydowskiego. Północny odcinek tego traktu powstał natomiast w 1907 r. Nazwano go potem ulicą Prostą. Tam działał "nowy" cmentarz żydowski.
Zamojskie ulice. Na starym okopisku
To zdjęcie znalazło się na portalu fotopolska.eu. Prawdopodobnie widać na nim cmentarz żydowski przy ul. Prostej w Zamościu.

Jekutiel Cwilich mieszkał przed wojną w Hetmańskim Grodzie. Cudem udało mu się przeżyć wojnę w getcie w Therasienstadt. Oswobodzili go sowieccy żołnierze. Po przyjeździe do Polski trafił do Łodzi, a potem odwiedził Zamość wraz z grupą innych Żydów. Jego relację na temat stanu żydowskich cmentarzy po II wojnie światowej można znaleźć w wydanej w 1957 r. w Argentynie "Księdze pamięci żydowskiego Zamościa". To smutna lektura. 

Wrażenie ogolonej głowy

Ulica Kiepury (taką nazwę otrzymała w 1988 r., wcześniej była to ul. Cedrowa) ma 425 metrów długości. Przed wojną funkcjonował tam skład paliw spółki Oleum, a przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Partyzantów duży i liczący kilka wieków cmentarz żydowski. Było to ważne w Zamościu miejsce. Cmentarz został jednak zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jekutel Cwilich był tym bardzo rozżalony. 

"To miejsce sprawia wrażenie ogolonej głowy" – pisał w swojej relacji o starym kirkucie w Zamościu. "Pusty plac, bez macew. Nie pozostał żaden ślad po dawnym cmentarzu. Także mur, który dawniej graniczył z rynsztokiem został rozebrany. Później poszedłem na nowy cmentarz. Dzięki temu, że rozpoznałem chatkę do tahary (chodzi o ceremonię obmywania zmarłego – przyp. red.), zgadłem, że to teren dawnego cmentarza". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama