Zbierasz grzyby? Uważaj!

  • 17.09.2019, 12:00
  • wd
Zbierasz grzyby? Uważaj! Fot. pixabay.com
Grzybobranie i hodowla trzody chlewnej nie idą w parze. Wracając z grzybów zmieniaj buty. Główny lekarz weterynarii ostrzega mieszkańców województwa przed niezamierzonym przeniesieniem wirusa ASF... z lasu do gospodarstwa.

"Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów (...) ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie" – czytamy w komunikacie. 

Jeśli jednak ktoś jest wielkim miłośnikiem grzybobrania i nie wyobraża sobie, by nie pójść do lasu z koszykiem, musi mieć na uwadze, że "minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h". Przed pójściem do zwierząt trzeba koniecznie zmienić ubranie i buty, w których było się w lesie. Należy też pamiętać o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gosc
gosc 17.09.2019, 18:36
Grzyby w gminie komarowskiej sa ale swin praktycznie nie ma -OSTRZEZENIE GLWET TRAFILO w proznie

Pozostałe