Biłgoraj: Dechnik jak wańka-wstańka

  • 17.09.2019, 08:30
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Dechnik jak wańka-wstańka
Usunięcie pomnika Józefa Dechnika w Biłgoraju odbyło się "z rażącym naruszeniem prawa". Tak uznał minister kultury i dziedzictwa narodowego, który uchylił decyzję wydaną w tej sprawie przez wojewodę lubelskiego. Chodzi o sprawy proceduralne, a nie o merytoryczną ocenę postaci zasłużonego dla Biłgoraja działacza PZPR i jego działalności w "słusznie minionej epoce".

Józef Dechnik w latach 1931-1939 był członkiem Komunistycznej Partii Polski, a po wojnie Polskiej Partii Robotniczej, następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pełniąc w niej liczne funkcje, w tym członka KC PZPR. W latach 1956-1974 był I sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Biłgoraju. Dzięki jego staraniom miasto i powiat biłgorajski przeżywały okres szybkiego rozwoju. W połowie lat 70. Józef Dechnik czynił starania, aby Biłgoraj stał się siedzibą jednego z nowych województw, ale wybrano Zamość. W czerwcu 1976 r. – po wprowadzeniu podwyżek cen oraz po protestach robotników Ursusa i Radomia – usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł w 1983 r. w Biłgoraju. Cztery lat później w mieście stanął pomnik autorstwa prof. Sławomira Mieleszki. Jak podkreśla burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, jego budowa została sfinansowana z dobrowolnych składek mieszkańców, komitetów gminnych PZPR oraz pracowników zakładów pracy.

Niech pomnik znika

Usunięcia pomnika domagał się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Miało to związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Z przestrzeni publicznej poznikały pomniki i tablice upamiętniające osoby z komunistycznym rodowodem, zmienili się też patroni ulic. Władze Biłgoraja długo walczyły o Dechnika.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ya
ya 18.09.2019, 00:36
a dobrze było jak Dechnik z wiochy zrobił miasto Biłgoraj
Janusz
Janusz 17.09.2019, 12:31
Panu wojewodzie na pewno nikt pomnika nie wystawi.

Pozostałe