Co z biogazownią w Turobinie? Radni za, a nawet przeciw

  • 11.09.2019, 15:00
  • Leszek Wójtowicz
Co z biogazownią w Turobinie? Radni za, a nawet przeciw Biogazownia ma powstać miejscu po placu buraczanym. Ma wytwarzać energię elektryczną za pomocą hermetycznej fermentacji beztlenowej z biomasy roślinnej.
Wyrazili zgodę na wydzierżawienie bez przetargu dwóch działek firmie planującej pod Turobinem wybudować biogazownię, ale teraz uchylili podjętą wcześniej uchwałę. Mowa o turobińskich radnych, którzy już nie chcą inwestycji. Inwestor nie zamierza rezygnować.

O zamieszaniu wokół planowanej na terenie byłego składu buraczanego przy trasie Turobin – Żabno inwestycji pisaliśmy w poprzednim miesiącu. Przypomnijmy, że spółka Eko-Farmenergia 6 z Warszawy chce wybudować tam biogazownię o mocy 1,96 MW/h.

Trzeba dodać, że budową biogazowni w tym miejscu zainteresowana była jeszcze w 2008 r. firma Bioenergia, która deklarowała, że procesy technologiczne zakładu będą opierały się na biomasie pochodzenia roślinnego, np. skupowanych od miejscowych rolników wysłodków buraczanych czy kukurydzy. Przez 10 lat nic się nie działo i dopiero w zeszłym roku pojawiła się firma Eko-Farmenergia 6, która od Bioenergii wykupiła całą dokumentację do budowy biogazowni. W czerwcu ub. roku ówczesny wójt Eugeniusz Krukowski podpisał umowę dzierżawy gminnych działek pod tę inwestycję. Jego następca, czyli obecny wójt Andrzej Kozina, w czerwcu br. otrzymał od Eko-Farmenergii 6 informację, że w podpisanej przed rokiem umowie dzierżawy nie wpisano dwóch działek i potrzebne jest podpisanie aneksu.

To tylko część artykułu. Cały jest dostępny w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe