Lubelska policja podsumowała wakacje. Było bezpieczniej

  • 02.09.2019, 13:45
  • Źródło: KWP Lublin
Lubelska policja podsumowała wakacje. Było bezpieczniej Fot. KWP Lublin
Spadek liczby utonięć oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych – tak w porównaniu z rokiem ubiegłym można podsumować tegoroczne wakacje na Lubelszczyźnie. Wczoraj policja na Lubelszczyźnie zakończyła działania „Bezpieczne wakacje”, a dzisiaj rozpoczęła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowano 4282 zdarzenia drogowe, w tym 282 wypadki, w których śmierć poniosło 39 osób, a 301 zostało rannych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili kierujący- 12, kolejno piesi – 9 i motocykliści – 4.     W analogicznym okresie roku 2018 doszło do 287 wypadków, w których zginęło 52 osoby a 301 zostało rannych.

W tym okresie przeprowadzono także blisko 600 kontroli autokarów, w tym na prośbę rodziców i opiekunów blisko 400. W kilku przypadkach kierujący autokarami znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości.  Co ważne i co należy podkreślić, stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W pierwszych dniach wakacji razem z przedstawicielami WOPR policjanci skontrolowali 40 zbiorników wodnych, głównie były to jeziora, zalewy i stawy. Od lipca aż do końca wakacji wsparcia miejscowym stróżom prawa udzielało 30 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Funkcjonariusze skierowani zostali na teren czterech powiatów w naszym województwie: parczewskiego, janowskiego, włodawskiego i łęczyńskiego. Oprócz patrolowania plaż, deptaków i rejonów lokali gastronomicznych sprawdzali także drogi dojazdowe do jezior i pomostów. Reagowali na wykroczenia społecznie uciążliwe, jak czyny chuligańskie, niszczenie mienia czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

W okresie wakacyjnym w wodach naszego województwa utonęło 5 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich 6.  Co ważne w lipcu i sierpniu w tej statystyce nie było dzieci. Najmłodsza ofiara to 27 latek, który utonął w jeziorze Białe.  Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim.

Wczoraj lubelska policja zakończyła działania bezpieczne wakacje, a od dzisiaj ma nowe zadania.  Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna. Podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci odwiedzają szkoły spotykają się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. Prowadzą lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi i mówią o zagrożeniach.  Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. W rejony lubelskich szkół, przez najbliższy tydzień, będą kierowane nasze patrole.

Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni. 

Źródło: KWP Lublin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe