Chcesz, aby Goraj był miastem?

  • 27.08.2019, 14:00
  • Leszek Wójtowicz
Chcesz, aby Goraj był miastem? Goraj ma miejską zabudowę, w tym rynek z przylegającymi uliczkami.
Na to pytanie odpowiadają mieszkańcy gminy Goraj, których odwiedzają konsultanci społeczni. Po 20 września będzie wiadomo, ilu obywateli popiera inicjatywę, która ma na celu odzyskanie przez tę miejscowość praw miejskich. Jeżeli większość będzie "za", wówczas władze samorządowe wystąpią do resortu spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o nadanie Gorajowi od nowego roku statusu miasta.

O ambitnych planach Goraja pisaliśmy jako pierwsi na początku czerwca ("Goraj chce być miastem"). Przypomnijmy, że gorajscy radni podjęli 30 maja uchwałę w sprawie "podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Goraj statusu miasta". Doszło do tego po licznych inicjatywach mieszkańców, w tym Stowarzyszenia Goraj 1377. – Goraj przez prawie pięć wieków był miastem, a przestał nim być dopiero po powstaniu styczniowym – przypomina szef tego stowarzyszenia Stanisław Chorembała. – Przyszła pora, żeby prawa miejskie odzyskać.

Konsultacje w toku

Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym, nadanie miejscowości statusu miasta dokonywane jest w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną, a także układ urbanistyczny i charakter zabudowy oraz przeprowadzone konsultacje społeczne. Goraj ma miejską zabudowę, w tym rynek z przylegającymi uliczkami. W centrum miejscowości stoją trzy bloki mieszkalne. Dwoma administruje biłgorajska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Łada", trzeci to wspólnota mieszkaniowa. Z wodociągu od dawna korzysta 100 proc. gospodarstw domowych, natomiast w zeszłym roku – poza ul. Folwarki (przysiółek Goraja) – zakończono budowę kanalizacji. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ono
ono 28.08.2019, 06:14
ze wszystkich stron krzaczory,pozarastane , przyjechać zobaczyć,ugory wokoło,ludzi mieszka mniej jak 1000 osób,taki grajdoł , wstyd na miasto
c
c 28.08.2019, 07:15
Hmmmm

Pozostałe