Zamość: Radni staną w obronie abp Marka Jędraszewskiego?

  • 23.08.2019, 11:15
  • ak
Zamość: Radni staną w obronie abp Marka Jędraszewskiego? Fot. Wikimedia Commons
Przyjęcie stanowiska w sprawie ataków na ks. abp Marka Jędraszewskiego - tak brzmi jeden z punktów programu zaplanowanej na poniedziałek (26 sierpnia) sesji Rady Miasta Zamość. Co znajdzie się w uchwale, nad którą zamojscy rajcy mają głosować?

"Rada Miasta Zamość popiera stanowisko i jasno sformułowaną naukę ks. abp. Marka Jędraszewskiego oraz sprzeciwia się atakom na jego osobę" – to najważniejsze sformułowanie z projektowanej uchwały.

Obszerniejsze jest uzasadnienie do niej. Czytamy w niej m.in.

"Ten odważny Pasterz Kościoła jest godnym następcą swoich wielkich poprzedników na krakowskiej stolicy arcybiskupiej: niezłomnego ks. Adama Sapiehy, który odważnie przeciwstawiał się okupantom niemieckim podczas II wojny światowej, jego wielkiego kontynuatora ks. kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża. Wszyscy metropolici krakowscy odważnie bronili praw Kościoła i narodu, tą drogą kroczy aktualny Pasterz Kościoła krakowskiego - ks. abp. Marek Jędrzejewski".

Chodzi m.in. o wypowiedź krakowskiego duchownego na temat osób o orientacji homoseksualnej. Krakowski arcybiskup w kazaniu wygłoszonego w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego stwierdził m.in.

"Trzeba było długo na nią czekać (...) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa"

Podczas mszy na Jasnej Górze z okazji zakończenia krakowskiej pielgrzymi apelował: 

"Nie pozwólcie, aby zło zagrażających nam ideologii gender i LGBT rozlało się po Polsce, zatruwając serca i umysły Polaków i wyrządzając im ogromne duchowe szkody, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Musimy dawać świadectwo naszego jednoznacznego sprzeciwu wobec wszelkich prób deprawacji polskiego narodu".

O tych i innych wypowiedziach duchownego zrobiło się głośno w mediach. Komentowali, często krytycznie politycy. Planowana do przyjęcia w poniedziałek uchwała Rady Miasta Zamość ma być wyrazem poparcia dla arcybiskupa Jędrzejewskiego i protestem przeciwko atakom na niego.

Pomysł, by takie stanowisko trafiło pod obrady skrytykował na swoim facebookowym profilu radny Rafał Zwolak.

"Jestem ciekawy, którzy radny wyszli z taką inicjatywą? Czy naprawdę leży to w gestii i kompetencji RM Zamość? Samorząd to nie polityka. Jest tyle ważnych spraw do zrobienia w mieście. Ideologia i wiara, to indywidualna sprawa każdego człowieka" – argumentował Zwolak.

 

 

Ilu radnych poprze jego argumentację, a jak wielu zdecyduje się bronić kościelnego hierarchy? Okaże się w poniedziałek, podczas obrad RM Zamość.

 

A CO WY SĄDZICIE NA TEN TEMAT? WYPOWIEDZCIE SIĘ GŁOSUJĄC W ANKIECIE

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pytający
Pytający 24.08.2019, 08:20
Pan Bóg stworzył również gejów, lesbijki mówienie o nich ,,zaraz,, przez księdza to niezrozumienie podstawowego przykazania ,,kochaj bliźniego...,, WSTYD. Czy to ksiądz z powołania?
nie doszły radny
nie doszły radny 23.08.2019, 22:22
LGBT ? Lesbijki, Geye, Biseksualiści,Transseksualiści brakuje jeszcze pedarastów i kastratów, sam skrót wszystko tłumaczy. Wstydu nie macie bo ja nie chodzę na marsze heteroseksualnej miłości. A to co garstka odmieńców, sponsorowana na pewno przez kogoś, robi z Polską i miesza, to robi sie irytujące. To nie jest ruch w obronie swobód bo kto im broni robić co robią w domu. To jest propagowanie ideologii jakiejś dziwnej.
Coś tu śmierdzi
Coś tu śmierdzi 23.08.2019, 21:45
Czy to wszystko nie jest pod kampanie wyborczą ?
LGBT
LGBT 23.08.2019, 21:18
Arcybiskup niestety nie rozumie co to znaczy kochaj bliźniego swego
kiwi
kiwi 23.08.2019, 21:08
Czy jesteście zorientowani w LGBT, czy tylko powtarzacie slogany, poczytajcie.
WIOSNA
WIOSNA 23.08.2019, 19:13
Radni są od spraw lokalnych a nie światopoglądowych i religijnych .Co ma kler do spraw samorządu i mieszkańców Zamościa ?
Maria
Maria 23.08.2019, 17:06
Zgadzam się z wypowiedzią Pana Zwolaka.
Nie życzę sobie, aby radni miasta, w którym mieszkam poddawali pod uchwałę takie tematy. Wypowiedź abp miała charakter przemocowy i dyskryminujący, oceniający negatywnie grupę osób, co do których osoba publiczna wypowiada zgeneralizowany, mocno krzywdzący dla większości tych ludzi pogląd. Dla mnie, jako dla osoby profesjonalnie pracującej z osobami o odmiennej orientacji seksualnej takie wypowiedzi są oburzające, ukazują braki w rzetelnej wiedzy a także zwykłe deficyty w zakresie uczuciowości wyższej. Radni miasta (w tym wybrani przeze mnie), w mojej ocenie nie mają kompetencji, ani uprawnień do zabierania głosu w tej sprawie.
Jacek
Jacek 23.08.2019, 12:16
To nie była wypowiedź przeciwko osobom homoseksualnym. Nigdy nie słyszałem, aby arcybiskup krytykował osoby homoseksualne. Wypowiedź dotyczyła ideologii LGBT, nie ludzi. Chyba wszyscy przyznają mi rację, że na marszach homoseksualnych nie powinno się obrażać katolików, a kpiny ze Mszy św. są obrazą dla katolików, kpiny z Matki Bożej są obrazą dla katolików. I jeśli ktoś mówi, że jest katolikiem, a jednocześnie nie krytykuje tych zachowań, to znaczy, że katolikiem nie jest.
....
.... 23.08.2019, 16:03
Katolicy w Polsce są wyjątkowo wrażliwi ... chociaż nie, nie obraża ich na przykład jak ksiądz na plebani hasa z najmłodszymi owieczkami. Tu wrażliwość katolika ma większy margines. " I jeśli ktoś mówi, że jest katolikiem, a jednocześnie nie krytykuje tych zachowań, to znaczy, że katolikiem nie jest. "
P.S. Polecam znaleźć wypowiedzi abp Jędraszewskiego w sprawie kard. Pella
Chcemy normalnej Ojczyzny
Chcemy normalnej Ojczyzny 23.08.2019, 11:25
Absolutnie obrzydliwe, bronić obrońcy pedofila Paetza. Wstyd.
do Pani Marii :)
do Pani Marii :) 23.08.2019, 22:03
Jak się Pani w Zamościu nie podoba to może warto pomyśleć o przeprowadzce?:0 Może do liberalnego Słupsa...chociaż nie...tam też się opamiętali po rządach Pana B. ....jak to leciało?,mieszkańcy Słupska chrońcie dupska"...ehhh jak żyć:)
adwesarz
adwesarz 03.09.2019, 12:31
I mnie tez sie nie podoba Twoja odpowiedz Ty z Zamoscia ty pewnie jakis nalotniak kim sa i gdzie byli Twoi rodzice czy dziadkowie w Potoczku czy w Barchaczowie jesyes niepowazny

Pozostałe