Pierwsze przypadki ASF w powiecie biłgorajskim

  • 21.08.2019, 05:49
  • lew
Pierwsze przypadki ASF w powiecie biłgorajskim Fot. pixabay.com Choroba nie jest groźna dla ludzi, jednak dla hodowców świń ma znaczenie ekonomiczne.
W lesie pod Różańcem odnaleziono siedem sztuk padłych dzików, u których potwierdzono chorobę afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju wydał odpowiednie zarządzenia w sprawie zwalczania choroby.

W lesie pod Różańcem (gm. Tarnogród) – w trudno dostępnym terenie – natrafiono najpierw na 4 martwe dziki, u których laboratoryjnie potwierdzono ASF. Po dokładnym przeczesaniu odnaleziono 3 kolejne dziki, które również były zarażone. Padłe zwierzęta to locha z sześcioma warchlakami.

To pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń, jakie od 2014 r. (czyli od początku występowania ASF w Polsce) pojawiły się w powiecie biłgorajskim. W związku z zaistniałą sytuacją powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju wydał 14 sierpnia rozporządzenie w sprawie zwalczania tej choroby w części powiatu biłgorajskiego. – Kolejne przeszukania nie wykazały padłych dzików, dlatego można zaryzykować przypuszczenie, że locha przywędrowała z małymi na nasz teren z innego powiatu – mówi Jacek Sak, powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju.

Obszar skażony

Obszar skażony afrykańskim pomorem świń obejmuje: Tarnogród, Różaniec, Wolę Różaniecką i Luchów Górny w gm. Tarnogród, Korchów Pierwszy, Korchów Drugi, Zawadkę, Budzyń, Mariankę, Przymiarki i Rakówkę w gm. Księżpol, Szarajówkę, Chmielek, Pisklaki i Łukową w gm. Łukowa oraz Wolę Obszańską, Babice, Dorbozy i Obszę w gm. Obsza.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu 

 

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak 78 bllgoraj
Polak 78 bllgoraj 07.08.2020, 17:34
To inspekcja weterynaryjna podrzuca dziki roznosi asf u mnie tak było przyszedł pobrał krew a po kilku tygodniach choroba gońców tych sługusów uni bo niedługo nie będzie wielkiej białej i zwislouchej to ich wina saka śnieżka Wójcika małpka powinno spotkać to samo co te świnie

Pozostałe