Tomaszów Lubelski - miasto baśni i legend

  • 20.08.2019, 12:00
  • Robert Horbaczewski
Tomaszów Lubelski - miasto baśni i legend Z funduszy norweskich miasto chce też przebudować rynek miasta i nadać mu nowe funkcje.
Choć hasło "Tomaszów miasto baśni i legend" brzmi niepoważnie, to właśnie na nim miasto chce budować swoją markę. Zdobyć pieniądze z funduszy norweskich, aby zrewitalizować rynek i oczywiście urządzić park baśni. Radni miejscy przyklasnęli temu pomysłowi.

Miejscowym regionalistom trudno przypomnieć sobie jakieś legendy o powstaniu Tomaszowa Lubelskiego. Miasto powstało dość późno, bo dopiero koniec XVI wieku. Początkowo nazywało się Jelitowo, od herbu Zamoyskich właścicieli tych ziem. Prawa miejskie uzyskało w 1621 roku.

 – Mam świadomość, że nie mamy swoich legend, ale to nie oznacza, że nie możemy stać się centrum legend i baśni. W naszym mieście może się odbywać przecież festiwal polskich baśni i legend. Możemy stworzyć produkty z tym związane. Właśnie na tym spróbujemy zbudować swoją markę – mówi burmistrz Wojciech Żukowski.

Dziś Tomaszów Lubelski kojarzy się turystycznie z Roztoczem oraz aktywnością sportową, z trasami dla narciarzy biegowych oraz nowoczesnym torem wrotkarskim. Wkrótce miasto wzbogaci się także o basen.

 

Norwegowie niech uwierzą

To właśnie idea miasta legend i baśni ma przekonać decydentów funduszy norweskich, aby sypnęli koronami do budżetu roztoczańskiego miasteczka. Sam park legend i baśni miałby powstać w miejscu, w którym pierwotnie samorządowcy chcieli urządzić miejski zalew. Po rozpoczęciu budowy basenu oraz w związku z postępującą suszą zrewidowali swoje plany.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kajyek
Kajyek 22.08.2019, 18:24
Róbcie zalew a nie jakieś baśni i legendy

Pozostałe