Łaszczów: Związkowcy przegrali z gminą w kwestii liceum

  • 20.08.2019, 08:30
  • Robert Horbaczewski
Łaszczów: Związkowcy przegrali z gminą w kwestii liceum
Związkowcom z NSZZ "Solidarność" nie udało się zablokować sądownie przekazania przez gminę Łaszczów Stowarzyszeniu "Czajnia" z Tomaszowa Lubelskiego miejscowego liceum. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił pozew związku. Tymczasem stowarzyszeniu udało się zrekrutować 39 uczniów do dwóch pierwszych klas.

Gmina Łaszczów liceum ogólnokształcące prowadziła od 20 lat. I w ciągu ostatnich lat samorząd coraz więcej pieniędzy dokładał z własnego budżetu, bo w szkole uczyło się coraz mniej uczniów. W 2018 r. gmina musiała dołożyć ponad 674,6 tys. zł. Plus około 35 tys. zł na ogrzewanie placówki. Roczny koszt kształcenia ucznia w tej szkole, według władz miasta, to 13 493 zł.

Pomysłów co zrobić ze szkołą, było wiele: od poszerzenia jej profilu o szkołę zawodową, po przekazanie liceum do prowadzenia przez powiat. Żadnego nie udało się zrealizować.

W lutym tego roku burmistrz Aleksandra Pietrasz zdołała przekonać większość radnych, aby przekazać szkołę do prowadzenia Stowarzyszeniu "Czajnia" z Tomaszowa Lubelskiego. To organizacja, która działa od 15 lat w powiecie tomaszowskim. Jest m.in. lokalnym koordynatorem wielu projektów grantowych (z deklaracji prezesa Rechulicza wynika, że ub.r. budżet organizacji wynosił 2 mln zł). Od 2012 r. stowarzyszenie prowadzi też Szkołę Podstawową w Przeorsku w gm. Tomaszów Lubelski. Działalność stowarzyszenia pozytywnie ocenia kurator oświaty. Wraz z uchwałą radnych burmistrz podpisała umowę ze stowarzyszeniem na czas nieokreślony, deklarując, że samorząd będzie przekazywał mu całość subwencji oświatowej powiększonej o 25 procent.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe