W Zwierzyńcu jak na zakopiańskich Krupówkach

  • 20.08.2019, 07:03
  • Bogdan Nowak
W Zwierzyńcu jak na zakopiańskich Krupówkach
Na popularnej Bukowej Górze niedaleko Zwierzyńca wytyczono nowy taras widokowy. Dzięki niemu otworzył się nieco inny widok na pobliskie pagórki i malownicze pola. W sąsiedztwie ustawiono kilka ławek i stolików, a przebieg szlaku turystycznego nieco zmieniono. Turyści są zadowoleni, ale narzekają na co innego.

Rezerwat Bukowa Góra jest najstarszy i najbardziej popularny w Roztoczańskim Parku Narodowym. Założono go jeszcze w latach 30. ub. wieku na zalesionym wzniesieniu o wysokości 310 m n.p.m. Na Bukową Górę (a potem dalej, do miejscowości Sochy) można dojść ze Zwierzyńca szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Ma on długość ok. 2.6 km. Bardzo chętnie odwiedzają go turyści. 

 

Pola jak kolorowe wstążki

Turyści mogą zobaczyć potężne, dziewicze bory sosnowe, bór jodłowy i buczynę karpacką. Zielony szlak przechodzi także przez cześć parku objętą ochroną ścisłą. Przy trasie stoi też nietypowy Pomnik Pamięci Poległych Leśników, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (w antykomunistycznym podziemiu). To ok. 60 granitowych głazów ułożonych na planie krzyża. Wyryto na nich płaskorzeźbę przedstawiającą orła oraz liść dębu. 

Wielką atrakcją zielonego szlaku jest punkt widokowy na Bukowej Górze. Ostatnio to miejsce zostało uporządkowane i... zmieniło się. Rozebrano drewnianą wiatę, w której turyści mogli skryć się przed deszczem. W innym miejscu wytyczono także taras widokowy. Ustawiono tam nowe ławki, stoliki i tablice informacyjne. Przy tarasie i ścieżce pojawiły się również nowe, drewniane barierki, a przebieg szlaku na szczycie Bukowej Góry nieco zmieniono. Co na to turyści?

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ak-47
ak-47 22.08.2019, 21:32
jak byłem w Karpaczu to tamtejszą tamkę porównują do zapory w Solnie, to tak jakby tira porównać do resoraka. Porównanie Zwierzynieckiego deptaka do Krupówek, to jak pałac kultury do zagrody Guciów, bez obrazy ale trochę obiektywizmu.
Turysta
Turysta 20.08.2019, 14:12
Dacia duster jak mercedes G,
Ja
Ja 20.08.2019, 10:58
Wiata jakies schronienie przed deszczem przydało by się, nie raz stałem pod tą wiatą żeby nie zmoknac
Sokół
Sokół 20.08.2019, 10:09
Pan redaktor chyba nie był jeszcze na Krupówkach ??
m
m 20.08.2019, 08:19
Na Bukowej Górze trochę się zmieniło, ale pięknie jest jak zawsze
JZP
JZP 20.08.2019, 08:06
Megalomania Pana redaktora i nic poza tym.

Pozostałe