7. spotkania z historią. Zaczyna się festiwal filmowy

  • 14.08.2019, 06:09
  • AP
7. spotkania z historią. Zaczyna się festiwal filmowy Kadr z filmu "Mała zagłada"
16 filmów dokumentalnych powalczy o statuetkę "Zamość Perła Renesansu" i nagrodę główną 10 000 zł. Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" potrwa od 14 do 17 sierpnia. To wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu i Miasta Zamość.

Festiwal rozpocznie się 14 sierpnia (godz. 16) w "Stylowym" pokazem trzech filmów pozakonkursowych o tematyce regionalnej. Pierwszy – o założycielu zamojskiego zoo "Ogród prof. Milera" w reż. Ł. Sułowskiego, wicedyrektora zamojskiego zoo. Dwa kolejne to "Historia Dominika Szajnera" (reż. M. i R. Kołodziejczykowie) o zamojskim Hansie Klosie, przedwojennym zawodowym podoficerze pułku lotniczego i "Dyrekcja" (reż. G. Stankiewicz) o budowie chełmskiego osiedla mieszkaniowego.

Maraton filmów konkursowych rozpocznie się w 15 sierpnia (godz. 11.30) pokazem produkcji "Trzy losy – jedna Polska" w reż. L. Wiśniewskiego. To historia braci Pomarańskich, walczących o niepodległość Polski nie tylko zbrojnie, ale i piórem. 

Ważny, po raz pierwszy pokazywany w Zamościu będzie film dokumentalno-rysunkowy Natalii Korynckiej-Gruz "Mała zagłada". Dokument, zrealizowany na podstawie książki pod tym samym tytułem autorstwa Anny Janko, jest zapisem rodzinnej traumy. Matka autorki – Teresa Ferenc jako 9-latka przeżyła pacyfikację wsi Sochy k. Zwierzyńca. 

Po każdym pokazie widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać z twórcami filmów. Dodatkowo 15 sierpnia (godz. 20) będzie można wziąć udział w mistrzowskiej lekcji Pawła Woldana, członka jury, dokumentalisty, scenarzysty i reżysera filmowego.   

 – Do preselekcji trafiło ponad 50 filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, wyprodukowanych w 2018 i 2019 r. Jury w składzie: dr Stanisław KrólakRafał Bryll i Paweł Woldan, wybrało 16. Tematyka jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Andrzej Bubeła, dyrektor CKF "Stylowy" i dyrektor festiwalu. – Cieszymy się, że mamy na festiwalu twórców z Lubelszczyzny – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: MAREK NIEDŹWIECKI I LISTA PRZEBOJÓW PROGRAMU 3 W ZAMOŚCIU

Festiwalowi towarzyszą wydarzenia specjalne. 15 sierpnia (godz.20) na Rynku Wodnym DJ Bartoldie wprowadzi nas w klimat dyskotekowych lat 80. 16 sierpnia, również z Rynku Wodnego, Marek Niedźwiecki poprowadzi Listę Przebojów Programu 3 na żywo.

W trakcie festiwalu w różnych miejscach miasta zaplanowano wydarzenia towarzyszące. 

Festiwal zakończy się galą finałową 18 sierpnia, o godz. 20, na Rynku Wielkim. Dowiemy się wówczas, kto odbierze statuetkę, nagrodę główną, pozostałe nagrody pieniężne i nagrodę publiczności. Po gali odbędzie się koncert Opole`80. 

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest wolny. 

Pełny program Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" znajdą Państwo na stronie: http://www.zamoscfilmfestival.pl/. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła "Kronika Tygodnia".

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe