Rolnicy dziękowali za plony. Dożynki w Żulicach (ZDJĘCIA)

  • 12.08.2019, 16:15
  • Materiał nadesłany
Rolnicy dziękowali za plony. Dożynki w Żulicach (ZDJĘCIA)
W niedzielę 11 sierpnia barwnym korowodem rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Żulicach dożynki gminno-parafialne w gminie Telatyn.

W wydarzeniu tym uczestniczyli mieszkańcy gminy Telatyn i poszczególnych parafii oraz zaproszeni goście: Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP, Henryk Karwan – Starosta Tomaszowski, Adam Piasecki – Przewodniczący Rady Powiatu, Wiesław Cielica – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jacek Wiśniewski – Wójt Gminy Krynice, Radni Gminy Telatyn na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Jarosławem Romanowskim oraz Mieczysław Szaruga – Sekretarz Gminy Telatyn.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele jednostek współpracujących z gminą: Stanisław Bondyra – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tomaszowie Lubelskim, dyrektor biblioteki Alicja Górnik, dyrektor szkoły w Telatynie Bogdan Tucki, st. chor. szt. Tomasz Skreczko z Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie oraz delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z Gminnym Komendantem OSP Jackiem Nowosadowskim i Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego OSP Romanem Kurnikiem. Na dożynki przybyły również poczty sztandarowe OSP Telatyn I i OSP Posadów.

Wśród osób, które otrzymały zaproszenie był również prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który do rolników z gminy Telatyn skierował list.

Piękna słoneczna niedzielna aura nie tylko ogrzewała ale również dodawała kolorytu uczestnikom korowodu, w skład którego wchodziły pięknie przygotowane, oryginalne wieńce dożynkowe z poszczególnych sołectw: Dutrów, Łykoszyn, Posadów, Marysin, Nowosiółki, Telatyn, Łachowce, Poturzyn, Radków, Telatyn II, Telatyn I, Wasylów, Kryszyn i Żulice.

Korowód prowadzili starostowie dożynek Maria Międlarz i Janusz Kopczyński. Starostowie na ręce proboszcza parafii ks. Andrzeja Bastrzyka i wójta gminy Telatyn przekazali chleb dożynkowy, wypieczony z tegorocznego zboża i piękne kwiaty.

Piękny wiersz dożynkowy o chlebie przygotowały uczennice Szkoły Podstawowej Aleksandra Kowalczuk i Wiktoria Skiba.

Następnie rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych, o których symbolicznie opowiadał gospodarz parafii ks. Andrzej Bastrzyk. W słowie skierowanym do obecnych, wójt podkreślił znaczenie obchodzonego święta dożynkowego: ,,Święto plonów to w kalendarzu polskich rolników święto szczególne. To czas podziękowań: Panu bogu za plony, a ludziom za ich trud. Zmieniała i zmienia się polska wieś przez wieki, ale istota dożynkowych świąt zakorzenionych w tradycji i duchowości naszego narodu pozostała niezmieniona."

W dalszej części wójt przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, porównując pracę rolników do misji wydobywania chleba z serca ziemi, która godna jest najwyższego szacunku. Dziękując za pracę rolników i ich trud, złożył najlepsze życzenia: ,,Życzę, by Wasze gospodarstwa się rozwijały, przynosiły godziwe dochody, były Waszą dumą. Niech ciężkiej pracy, którą wykonujecie towarzyszą satysfakcja i radość, a w Waszych domach zawsze panuje zdrowie, pomyślność i dostatek. Życzę zawsze dobrych czasów dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans."

Słowo do rolników skierowali również poseł Tomasz Zieliński, starosta Henryk Karwan i kierownik ARiMR Stanisław Bondyra.

Po części oficjalnej rozpoczęła się uroczysta msza dożynkowa, którą w koncelebrze z ks. Jerzym Rzeszowskim – proboszczem parafii w Nowosiółkach i ks. Grzegorzem Hałasem – proboszczem parafii w Rzeplinie odprawił ks. Andrzej Bastrzyk. Oprawę muzyczną przygotował zaproszony Chór GLORIA DEI, działający przy parafii pw. św. Leonarda w Tyszowcach.

Na zakończenie uroczystości miał miejsce tradycyjny poczęstunek chlebem dożynkowym.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe