24 miliony do podziału. Czy Zamojszczyzna też dostanie?

  • 13.08.2019, 07:03
  • Bogdan Nowak
24 miliony do podziału. Czy Zamojszczyzna też dostanie? Czy PKS Zamość będzie miał nowe kursy na kilku trasach? To się okaże dopiero jesienią.
Rząd chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym znacznej części obywateli. Co z tego realnie wyniknie na Zamojszczyźnie?

Wojewoda lubelski ogłosił nabór wniosków o dopłaty w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Trzeba się pośpieszyć, bo będzie on prowadzony tylko do 14 sierpnia włącznie. Jest o co walczyć! Kwota przeznaczona na dofinansowanie publicznego transportu to ponad 24 mln 246 tys. zł.

W jaki sposób wygląda cała procedura?  - Organizatorzy transportu publicznego muszą złożyć do wojewody wniosek o objęcie taką dopłatą. Zostaną one potem zweryfikowane. Dopiero wówczas będzie możliwe przyznanie dofinansowania  – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. - Dopłata do każdego kilometra przewozu została ustalona w kwocie nie wyższej niż 1 zł. To dużo. Oznacza to, iż dofinansowanie zostanie przyznane do ponad 24 mln km przejechanych przez autobusy i busy w naszym województwie.

Białe plamy komunikacyjne

Z rządowego wsparcia mogą skorzystać tzw. organizatorzy publicznego transportu publicznego (czyli np. firmy przewozowe) oraz jednostki samorządu terytorialnego każdego szczebla. - Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie z własnych środków organizatora przewozów części kosztów dla poszczególnych linii komunikacyjnych, w wysokości nie mniejszej niż 10 proc. Musi zostać także zawarta umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu - wylicza Marek Wieczerzak. - Co ważne, przewozy realizowane w ramach komunikacji miejskiej nie mogą liczyć na rządowe dofinansowanie.

Jakie jest zainteresowanie rządowym wsparciem? - Nabór został ogłoszony 2 sierpnia, dlatego samorządy miały mało czasu na przygotowanie wniosków. Myślimy jednak, że będą one wpływać do nas w tym tygodniu – mówił w poniedziałek (12 sierpnia) Marek Wierzerzak. - Mogę jednak wstępnie powiedzieć, że zainteresowanie jest duże, głównie ze strony marszałka województwa i powiatów. Wiemy o tym, bo jakiś czas temu odbyło się specjalne spotkanie ze starostami, także tymi z Zamojszczyzny. Ile jednak wniosków realnie zostanie złożonych i jakie linie otrzymają wsparcie, poinformujemy Kronikę Tygodnia" gdy wszystkie wnioski zostaną zgłoszone. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe