Gminie Łaszczów bliżej do Roztocza

  • 13.08.2019, 08:00
  • Robert Horbaczewski
Gminie Łaszczów bliżej do Roztocza Józef Woch prezes LGD G6 Grzędy Sokalskiej uważa, że stowarzyszenie ma szansę na wyjście z dołka
Lokalna Grupa Działania G6 Grzędy Sokalskiej topnieje. Wcześniej stowarzyszenie opuściła gmina Jarczów, teraz gmina Łaszczów. Podobny ruch rozważają inne samorządy. Włodarze gmin uważają, że więcej skorzystają będąc członkami LGD "Roztocze Tomaszowskie".

LGD "G6 Grzędy Sokalskiej" działa od 2006 r. Skupiało gminy Łaszczów, Tyszowce, Telatyn, Ulhówek, Jarczów i Rachanie. W 2016 r. stowarzyszenie jako jedyne spośród 23 w województwie nie otrzymało dofinansowania na lata 2014-2020, bo uznano, że jej lokalna strategia rozwoju jest słaba merytorycznie.

Od tamtej pory stowarzyszenie działa w niewielkim zakresie. Z końcem stycznia straciło nawet siedzibę w budynku dawnej karczmy w Łaszczowie. Nie zatrudnia pracownika. Pod koniec 2018 r. z członkostwa w nim zrezygnowała gmina Jarczów, która złożyła wniosek o przyjęcie do sąsiedniej grupy, LGD "Roztocze Tomaszowskie". Władze gminy uznały, że więcej skorzystają na członkostwie właśnie w tym stowarzyszeniu, które działa prężnie, nie ograniczając się tylko do środków z programu Leader (to podstawowy program, z którego są finansowane LGD).

 

Łaszczów już nie chce

W połowie lipca z członkostwa w stowarzyszeniu zrezygnowała też gmina Łaszczów. Zdaniem Aleksandry Pietrasz, burmistrz Łaszczowa, dalsza przynależność do tych struktur nie ma sensu, bo w grupie nic się dzieje i nie ma widoków na to, żeby coś działo.  

– Stowarzyszenie nie uzyskało dofinansowania z okresu programowania na lata 2014-2020, nie figuruje w wykazie aktualnie działających LGD w województwie lubelskim – argumentowała na sesji burmistrz Łaszczowa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zyg
Zyg 14.08.2019, 09:10
"bo w grupie nic się dzieje i nie ma widoków na to, żeby coś działo."Pięknie cytujecie. A na Piknik każdy z Łaszczowa jechał. Szkoda że poprzedni Burmistrz nie pomógł by dostać pieniądze a taki fachowiec od dotacji.
Marek z Łaszczowa
Marek z Łaszczowa 16.08.2019, 08:56
Tak, najważniejsze są dotacje na pikniki, bo pewnie pikniki zagwarantują nam rozwój gmin... Ty tak na poważnie?

Pozostałe