Zamojskie ulice. "Żywe oczy" i dworzec PKS-u

  • 09.08.2019, 06:58
  • Bogdan Nowak
Zamojskie ulice. "Żywe oczy" i dworzec PKS-u
W ewidencji zabytków Zamościa nie znajdziemy zbyt wiele adresów zabytków z ul. Hrubieszowskiej. Pod numerem 16 znajduje się jednak murowana kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Stoi ona pomiędzy blokami nr 16 i 20. Jest niepozorna, ale... ciekawa, wręcz fascynująca. Taka jest zresztą cała historia ul. Hrubieszowskiej w Zamościu.

Kaplica powstała w z związku z objawieniami, które miała w tym miejscu dziewczynka o imieniu Marysia. Zobaczyła ona podobno samą Matkę Boską w niebiańskiej poświacie. Było to jeszcze na początku XX w. Opowieść dziecka o tej niezwykłej wizji zrobiła na rodzinie Marysi wielkie wrażenie. Miało to swoje konsekwencje dla tej części Zamościa.

Kuzynką kilkulatki była Joanna Gielecka. Notatkę o tej kobiecie zamieszczono w jednym z przeszklonych okienek kapliczki przy ul. Hrubieszowskiej. Wynika z niej, iż pani Joanna urodziła się 18 kwietnia 1862 r. w Zamościu (zmarła w 1938 r.). Była córką Jana i Marianny Kuraszkiewicz z domu Piłat. Kobieta odziedziczyła podobno po nich majątek ziemski, który w części przekazała siostrom zakonnym z przeznaczeniem na ochronkę dla dzieci. 

W 1930 r., w miejscu, gdzie miało dojść do maryjnych objawień, pani Joanna, ufundowała natomiast na swojej posesji kaplicę pw. MB Królowej Polski.

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe