Radni gminy Sitno mówią spalarni NIE!

  • 31.07.2019, 09:14
  • Źródło: bn
Radni gminy Sitno mówią spalarni NIE!
Stanowisko jest jednoznaczne. Rada Gminy Sitno wyraziła kategoryczny sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów Veolii Wschód przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu. Uchwała w tej sprawie została podjęta jednogłośnie na ostatniej sesji Rady Gminy (obrady odbyły się 26 lipca).

"Lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców nie tylko miasta Zamość (...), ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość oraz gminy Sitno, jak Jarosławiec, Karp, Sitno, Czołki" – czytamy w uzasadnieniu do tej uchwały. "Tereny znajdujące się w pobliżu planowanej inwestycji są coraz bardziej zurbanizowane, zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, z dużą ilością terenów zielonych i rolniczym wykorzystaniem tego terenu".

Radni gminy Sitno podkreślają, że nie są przeciwko powstaniu takiej inwestycji. Jednak jej lokalizacja przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu budzi ich ostry sprzeciw. Dlaczego? Argumentów jest wiele. "Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego" – czytamy dalej w uzasadnieniu do uchwały. "Skutkiem takiej działalności może być m.in. podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczeniem do spalarni odpadów przekraczający normy dla terenów zamieszkałych, spadek wartości nieruchomości i spadek atrakcyjności działek".   

Radni solidaryzują się także z uczestnikami protestu, który 18 lipca odbył się na ul. Hrubieszowskiej w Zamościu, w sąsiedztwie ciepłowni Veolii Wschód. Uczestniczyło w nim kilkaset osób. Byli to głównie mieszkańcy Zamościa oraz gminy Zamość. Ludzie przynieśli ze sobą transparenty, strażacką syrenę i biało-czerwone flagi. Głośno wykrzykiwali także hasła przeciwko planowanej budowie spalarni. Zbierano także podpisy pod petycjami, które zostały wysłane m.in. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz kilku samorządów. 

Protest był bardzo emocjonalny i dobrze zorganizowany (uczestniczyły w nim m.in. rodziny z małymi dziećmi). Zrobił on wrażenie także na radnych sąsiedniej gminy Sitno.

Źródło: bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zdezorientowany
zdezorientowany 02.08.2019, 10:45
Anno, czy Ty naprawdę jesteś taka głupia, czy ktoś Cię zmusza do pisania takich głupot ???
Anna
Anna 02.08.2019, 08:22
Wczoraj był u mnie Sołtys i powiedział, że ten Wydmański podniósł nam opłatę za śmieci. Czesław to jednak poczciwy człowiek tyle dla nas zrobił boisko, droga, altanka, prawdziwy społecznik. Ciekawe dlaczego w gazecie o podwyżce ani słowa ?
Zamojski
Zamojski 01.08.2019, 13:06
Arcy komiczne działania w tym Sitnie można obserwować od dłuższego czasu nieźle się przy tym bawiąc.
American
American 01.08.2019, 07:46
Prawda jest taka, że o inwestycji w Szopinku samorządy wiedziały od co najmniej 2 lat. Dopiero pod naciskiem opinii publicznej obudziły się! zastanawiam się czy jeszcze z ręką w nocniku czy już na głowie ?
abc
abc 31.07.2019, 20:33
To teraz czekamy na podobne uchwały gmin Miączyn i Grabowiec a może i Werbkowice. Kabaret. Ludzie ogarnicje się więcej toksyn produkują wasze kominy i grile.
zamoy
zamoy 31.07.2019, 12:24
Lokalizacja budzi kontrowersje? Ludzie ogarnijcie się! W całej Europie są spalarnie w centrach miast bo są czyste i ekologiczne, w centrach bo szybki transport i łatwo podłączyć np. do sieci ciepłowniczej żeby mieć czyste ciepło. To dlatego w UE nie ma smogu a u nas nie ma czym oddychać! Za chwilę udusimy się tu przez takich oszołomów a śmieci będziemy wysyłać do spalarni za granicą. Niech protestujący podpiszą że pokryją z własnej kieszeni opłaty za śmieci jak wzrosną kilka razy!

Pozostałe