Zboża mniej i tańsze

  • 30.07.2019, 05:53
  • Mariusz Parol
Zboża mniej i tańsze
Tylko w powiecie hrubieszowskim żniwa dobiegają końca

W tym roku plony zbóż na Zamojszczyźnie są nieco mniejsze niż przed rokiem. Mniej też za ziarno zbóż płacą młyny i punkty skupu. Ci, którzy mają magazyny lub silosy, wolą przechować ziarno i sprzedać, gdy ceny będą wyższe.

W Oddziale Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie poinformowano nas, że na Zamojszczyźnie dobiegły końca tylko żniwa rzepakowe. Do tej pory wykoszono ponad 90 proc. zasiewów. Plony rzepaku są mniejsze niż w zeszłym roku: od 2,5 – do 3,2 t/ha maksymalnie, a w ubiegłym roku było to 4 t/1 ha.

– Pszenicę do tej pory wykoszono z około 60 proc. pól na Zamojszczyźnie. Zbiory również będą niższe niż przed rokiem. Średnio w naszym regionie rolnicy zbierają ponad 5 t/ha. Wielkość zależy od rodzaju gleb. U nas dużo jest gleb kwaśnych, a przy tych gorszych plonowanie jest mniejsze. W tym roku jest mniejsza niż przed rokiem cena skupu pszenicy. Waha się: od 500 do 630 zł za 1 tonę. Rzepak można sprzedać po 1,5 tys. zł za 1 tonę. Nie widać tasiemcowych kolejek przed punktami skupu w regionie – nadmienia Krystyna Kawałko z Oddziału LODR w Sitnie.

 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
NIEWIRKÓW
NIEWIRKÓW 30.07.2019, 08:24
Spokojny Obywatel prawda co nie lepiej zciagnac z zagranicy. Po co ma polski rolnik sprzedac w normalnej cenie zeby przypadkiem sie dorobił. A tak to na zero wyjdzie albo dolozy. Zero poszanowania polskiego rolnika.
Młoda Polka
Młoda Polka 30.07.2019, 14:36
I to jest właśnie "Polska dla Polaków", polskiemu rolnikowi zero szacunku, a ten nie dość że zapiep*za na roli, to kasy brak i na zimę zagranicę jedzie dorobić...
Spokojny Obywatel
Spokojny Obywatel 30.07.2019, 06:52
Lepiej ściągnąć zagraniczne ...

Pozostałe