Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:00
Reklama

Zamojskie ulice. W cieniu Domu Centralnego

Pod koniec XIX wieku większość placów przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego kupił Józef Czernicki, ławnik miejski. Potem jedną z nieruchomości sprzedał Zamojskiemu Towarzystwu Oszczędnościowo-Pożyczkowemu, które zadecydowało o budowie domu dochodowego. Tak powstała "Centralka" – jedna z najokazalszych kamienic w Zamościu. Wizytówka ul. Żeromskiego.
Zamojskie ulice. W cieniu Domu Centralnego

W tym budynku działała popularna restauracja. Jako chłopiec czasami tam zaglądaliśmy przez kraty w oknach. Widzieliśmy ludzi goszczących się, pijących wódkę. Ten świat dorosłych był dla nas bardzo ciekawy – wspomina urodzony w 1954 (na Starym Mieście) Marek Jawor, wydawca, regionalista i autor wielu publikacji o Zamościu. – Tam były dwie sale bankietowe. W jednej z nich, na takim specjalnym podeście, bardzo często grywały jakieś zamojskie zespoły muzyczne. Być może występowały nawet codziennie.   

Kasa za betonowym murkiem

Zamojski Dom Centralny powstał w ciągu 13 miesięcy. Okazała kamienica była połączona z dwupiętrową oficyną w części wschodniej. Oddano ją do użytku 1 lipca 1911 r. Uznano wówczas ów budynek za najpiękniejszy na Starym Mieście. Zachwyt budziła m.in. jego secesyjna elewacja oraz okna w różnych kształtach. W gmachu mieściło się wiele ważnych instytucji, m.in.: Ziemiańskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, Polska Kasa Bezprocentowa czy Księgarnia Polska. Można było także odwiedzić sklepy galanteryjne, salę widowiskową "Oaza" czy działającą od 1912 r. słynną restaurację "Centralna". 

Jej stałymi bywalcami byli m.in. dziedzice okolicznych majątków, wojskowi oraz przedstawiciele zamojskiej inteligencji. Klientem tej restauracji był także Bolesław Leśmian, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów naszego kraju. Lokal działał także po wojnie, już jako "Centralka". 

– Odwiedzałem ją w maturalnej klasie. To było ważne miejsce spotkań mieszkańców Zamościa (teraz w pomieszczeniach dawnej "Centralki" mieści się redakcja "Kroniki Tygodnia" – przyp. red.). Nie tylko tam jednak bywano – opowiada Marek Jawor. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Na zmianę czekaliśmy pięć lat. Nie możemy mieć powtórki z historii. Niech w końcu zaświeci słońce. Tylko Monika Podolak to słońce nam zapewni.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 14:50Źródło komentarza: Gm. Werbkowice: W niedzielę 2. tura wyborów. Kto zostanie wójtem?Autor komentarza: heheTreść komentarza: Przynajmniej już nie musi płacić mandatu.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 14:13Źródło komentarza: Zginął motocyklista z gm. Żółkiewka. Zderzył się z dostawczakiemAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pierwszy sensowny podpis panie burak. Czyli jesteś ostatnim pasożytem co został w tej swojej zadupiastej wsi.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:02Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ty się panie burak się deklarowałeś jako proboszcz co to się zna na LGBT i kakałku nie rolnik.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest smutne jak takie porażki życiowe muszą pisać na anonimowych zadupiastych forach bo już nikt w prawdziwym świecie nie chce tych debilizmów słuchać.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:57Źródło komentarza: Jest bardzo źle. Poczta Polska będzie zamykać placówki i skracać godziny pracyAutor komentarza: Po co kłamaćTreść komentarza: Hetmana już dawno nie ma! Rocznice to raczej upadłości można obchodzić.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:53Źródło komentarza: Rocznicowe zwycięstwo Hetmana. Rozgromił Spartę Łabunie
Reklama
Reklama