Rolnicy dostaną kasę za tytoń

  • 23.07.2019, 06:06
  • Leszek Wójtowicz
Rolnicy dostaną kasę za tytoń Plantatorzy zostali pozbawieni i tytoniu, i pieniędzy za tytoń.
Plantatorzy tytoniu, którzy są wierzycielami mazowieckiej firmy Luxor, otrzymają pieniądze za surowiec dostarczony w 2014 r. To efekt zabiegów przedstawicieli Łukowsko-Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu. Wcześniej udało się im wyegzekwować zapłatę za tytoń oddany w 2016 r. do Fermentowni Tytoniu Krasnystaw.

Kamień spadł nam z serca! – nie ukrywa radości Grzegorz Wróbel, sekretarz gminy Obsza, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, plantator tytoniu, który wraz z kolegami zrzeszonymi w Łukowsko-Obszańskim Okręgowym Związku Plantatorów Tytoniu wydeptał wszystkie ścieżki do ministerstw w poszukiwaniu pomocy w ściągnięciu należności za dostarczony surowiec.

– Dzięki ogłoszonym 16 lipca zmianom w rozporządzeniu Rady Ministrów, plantatorzy otrzymają w końcu zapłatę za dostarczony pięć lat temu surowiec do firmy Luxor. Będzie to 80 proc. należności od niezapłaconych faktur.

Kłopoty z Luxorem

Plantatorzy z naszego regionu mieli kłopoty z odzyskaniem pieniędzy za tytoń oddany w 2016 r. do spółki Fermentowania Tytoniu Krasnystaw (FTK) oraz za surowiec dostarczony dwa lata wcześniej do firmy Luxor spod mazowieckiego Grójca. Spotkania, prośby o interwencję niewiele dały. W końcu rolnicy z powiatu biłgorajskiego, zawiązali Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu, który nie tylko ma bronić interesów rolników, ale jednym z jego celów było poszukiwanie skutecznych rozwiązań w ściąganiu należności za surowiec. Na jego czele stanął Józef Pluskwa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe