Pamięci wysiedlonych Polaków

  • 17.07.2019, 15:42
  • lew
Pamięci wysiedlonych Polaków
Nabożeństwa w intencji ofiar, złożenie kwiatów i przypomnienie wydarzeń z czasów II wojny światowej. Tak w Łukowej, Majdanie Starym i Tarnogrodzie wyglądały obchody 76. rocznicy wysiedleń.

W Łukowej uroczystą mszą świętą odprawianą za pomordowanych i wysiedlonych rozpoczęto 7 lipca obchody 76. rocznicy tragicznych wydarzeń. Obok mieszkańców i władz gminy Łukowa, w uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe środowisk kombatanckich, szkół i OSP. Pod pomnikiem Wysiedlonych złożono kwiaty i zapalono znicze. Warto przypomnieć, że z Łukowej wywiezionych zostało do obozów i na roboty do Niemiec 490 rodzin, w tym 779 mężczyzn, 779 kobiet i 682 dzieci. W czasie akcji pacyfikacyjnej okupanci zabili 51 osób, w tym dwoje dzieci.

Dopełnieniem obchodów rocznicowych była 50. akcja poboru krwi, którą zorganizowali w łukowskim gimnazjum Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Do jubileuszowej akcji przystąpiło 80 osób, z czego 69 oddało krew.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe