Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:20
Reklama

Podwójny rocznik idzie do szkół

Nawet po czterdzieścioro uczniów w klasie, wysokie progi punktowe przy przyjęciu, tworzenie na szybko dodatkowych oddziałów . Taki jest efekt rekrutacji do szkół średnich w regionie w wyniku reformy oświaty. We wrześniu naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie podwójny rocznik: absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych.
Podwójny rocznik idzie do szkół

Autor: Fot. pixabay.com

Strachu było dużo, zanim jeszcze rekrutacja się rozpoczęła, bo do szkół średnich od września iść ma młodzież po 3-letnim gimnazjum, a także ci, którzy właśnie ukończyli ośmioletnią podstawówkę. Tak jak można się było spodziewać, zamieszania było bardzo dużo, ale ostatecznie w naszym regionie nabór do liceów, techników i szkół branżowych przebiegł i tak dużo spokojniej, niż w większych miastach, np. Lublinie, Krakowie, Gdańsku czy Warszawie. Oficjalne listy przyjętych zostały opublikowane w piątek, 12 lipca.

 

Więcej oddziałów, wyższe progi

Spośród publicznych zamojskich ogólniaków, najwięcej młodzieży przyjęło III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Utworzono tutaj po siedem klas dla absolwentów obu typów szkół. Naukę rozpocznie tu 250 uczniów po gimnazjum i 230 po podstawówkach. Największą popularnością cieszyły się klasy biologiczno-medyczne. Gimnazjaliści, aby się do nich dostać musieli zgromadzić co najmniej 151 punktów, młodzież po podstawówkach – 160,5 pkt. Najniższe progi obowiązywały w klasy prawniczej po gimnazjum – 118,6 oraz matematyczno-informatycznej po podstawówce – 110 pkt.

Klasy będą dość liczne, będzie się w nich uczyć po ok. 36 uczniów, ale dzięki temu niewiele osób "odesłano z kwitkiem". – W przypadku gimnazjów mamy na liście rezerwowej jeszcze ok. 15 osób, a po podstawówkach ok. 10 – mówi Agnieszka Zielińska, wicedyrektor III LO.

Na utworzenie mniejszej liczby oddziałów, po 5 dla każdego rocznika, mogło sobie pozwolić I LO im. Jana Zamoyskiego. W tej szkole najlepsi uczniowie poszli do klas o profilu matematyczno-fizycznym z informatyką. W przypadku absolwentów gimnazjów próg wyniósł 147,6 pkt, a podstawówek – 152,6 pkt. Najniższe progi obowiązywały w klasach prawniczych: 130,6 i 110,8 pkt.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: I tak toTreść komentarza: Wezcie ukraincow do roboty, duzo nie biora 50zl za godzineData dodania komentarza: 18.04.2024, 15:32Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawekAutor komentarza: CyrkTreść komentarza: Takie czasy, sępić, żebrać a ubezpieczyc budynku to szkoda bylo, a przeciez to biznes, wiec stac bylo.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:24Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: fezóJTreść komentarza: Demokratycznie to TfuSSk rolników napierd,lał i dalej będziemy pluli na niemca pluskwo faszystowska.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:22Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: PfffTreść komentarza: Moze im jeszcze pomniki postawcie. Chcieli taliej pracy to maja. Jak babcia klozetowa wpusci bezdomnego za darmo gdy ma sraczke, to tez bedzie pozowac na bohatera? Żałosne.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:21Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życieAutor komentarza: POyebyTreść komentarza: Danke main furer Deuschland zug Breslau kaput w POdziękowaniu oficer Sztazi TW Oskar vel konDonek.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: szkoda goTreść komentarza: a na co zmarł Piotr Łachno?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 14:53Źródło komentarza: Znaleźli zakrwawione ciało. To oni podjęli walkę o życie
Reklama
Reklama