5 kolorów życia ministra zdrowia

  • 16.07.2019, 06:00
  • Agnieszka Piela
5 kolorów życia ministra zdrowia
Obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów za pomocą kolorów, odsyłanie chorych, wprowadzenie systemu monitorującego czas oczekiwania pacjentów, automat biletowy... To niektóre zmiany czekają pacjentów szpitalnych oddziałów ratunkowych. Na początku w Zamościu.

Problemy w polskich szpitalnych oddziałach ratunkowych były od dawna. Pacjenci najczęściej skarżą się na jakość opieki i czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza. Lekarze na to, że pacjenci traktują SOR jako wytrych aby zrobić niezbędne badania lub utożsamiają te oddziały specjalne z nocną i świąteczną opieką medyczną.

 – Nie może być tak, że pacjent przychodzi na SOR, bo zabrakło mu leków lub jego dolegliwości utrzymują się od dłuższego czasu, a na SOR uzyska szybszą pomoc niż u lekarza rodzinnego. Na SOR powinien zgłosić się pacjent, który ma dolegliwości nagłe budzące jego niepokój co do stanu zdrowia lub życia – podkreśla doktor Piotr Gozdek, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe przepisy. Choć weszły one w życie 1 lipca 2019 r, to w dużych Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych zmiany mają zacząć obowiązywać od października 2019 r., pozostałe oddziały szpitali powiatowych takie wymagania musza wdrożyć do 1 stycznia 2021 r. Wynika to z konieczności stopniowego wdrażania systemu – najpierw w szpitalach największych, gdzie problem oczekiwania na przyjęcia na SOR jest mniej nasilony. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Goya
Goya 16.07.2019, 22:45
No i dobrze, bo duża część osób przychodzących na SOR w ogóle nie powinna się tam znaleźć. To jest Oddział Ratunkowy, w nagłych przypadkach a nie od trzech dni mam biegunkę, no to może jednak pojadę na SOR wieczorem, bo pewnie będzie mniej ludzi! Każdy powinien wiedzieć, kiedy do rodzinnego a kiedy na oddział ratujący życie.
Pokrzywdzony pacjent
Pokrzywdzony pacjent 17.07.2019, 17:44
Widzę że nie wiesz jak to działa. Bo ostatnio latałem do opieki nocnej , na SOR i nikt nie chciał sie zainteresować pacjentem który za kilka dni by zmarł. A na SOR chciałem zgłosić osobiście to kazali dzwonić na 999. Zdechnąć pewnie pod drzwiami można jak sie nie zadzwoni. No i gdzie masz jakąś opiekę medyczną po 15 w piątek ? Każą do rodzinnego rodzinny tydzień ma wolne. Do innego pójdziesz to on olewa. Ta cała służba zdrowia to jakaś kpina totalna bo każdy tylko od siebie bo za mocno przepracowani są. No i teraz pewnie wymyślą ze jak pójdziesz połamany na SOR to to życiu nie zagraża i siedz sobie ze złamaniem aż ortopeda od poniedziałku zacznie przyjmować. Chore jakieś!!!
chory
chory 16.07.2019, 22:38
Ta z książeczką partyjną pewnie karnecik VIP.

Pozostałe