Dołhobyczów: Ukrainiec przemycał bursztyn w baku

  • 15.07.2019, 06:00
  • ak
Dołhobyczów: Ukrainiec przemycał bursztyn w baku Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Prawie 15 kilogramów bursztynu próbował nielegalnie wwieźć do Polski obywatel Ukrainy. Wpadł na przejściu granicznym w Dołhobyczowie, gdy celnicy znaleźli jego skrytkę na jantar.

Cudzoziemiec podróżował mazdą. Do Polski wjeżdżał w środę (10 lipca). Celnicy zdecydowali, że prześwietlą auto urządzeniem rtg. Zorientowali się, że mają do czynienia z przemytnikiem i wtedy skierowali auto do szczegółowej kontroli.

W baku mazdy natrafili na blisko 15 kilogramów bursztynu. Były to bryły różnej wielkości: od drobnych po okazałe żywiczne kamienie. Wartość rynkową zatrzymanego towaru oszacowano na ok. 29 tys. złotych.

Ukrainiec odmówił składania wyjaśnień. Stwierdził jedynie, że bursztyn nie jest jego własnością, a przez granicę przewoził go na czyjąś prośbę. Pzeciwko mężczyźnie wszczęto postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej mu kary grzywny Ukrainiec wpłacił 7 tys. złotych.

Od stycznia lubelscy celnicy przejęli na granicach już ponad 550 kg bursztynu. Zgodnie z przepisami można tę kopalinę wwozić legalnie do Polski i Unii Europejskiej, ale należy uiścić odpowiednie opłaty.

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe