Tyszowce: Święto kwitnącej fasoli 2019. Zagrają Baciary

  • 12.07.2019, 05:57
  • roh
Tyszowce: Święto kwitnącej fasoli 2019. Zagrają Baciary Fot. pixabay.com
Gmina Tyszowce to jedna z lokalnych potęg w produkcji fasoli. W tym roku doroczne "Święto Kwitnącej Fasoli" odbędzie się 14 lipca na Stadionie Miejskim w Tyszowcach.

-Uprawy fasoli w naszej gminie zajmują 650 hektarów, to około 10 procent areału gruntów ornych - mówi burmistrz Andrzej Podgórski.

Niestety z roku na rok jej areał w gminie maleje, bo opłata jest nieopłacalna. To rolników boli.

 –   Cena 1,8 zł za kilogram jest nieopłacalna, bo na półce sklepowej ta sama fasola za kilogram kosztuje ok. 10 zł. Ktoś po drodze zarabia, na pewno nie rolnik   –   mówi Edmund Leńczyk, rolnik z Klątw w gm. Tyszowce.

Zwraca uwagę, że polskim rolnikom zabroniono ostatnio przy uprawie fasoli stosowania substancji biologicznie czynnych, które mogli do tej pory stosować tłumacząc to przepisami unijnymi. Jednocześnie do Polski trafia fasola z krajów, gdzie te środki można stosować. Zdaniem Leńczyka, kłód rzucanych pod nogi rolnikom jest coraz więcej i dlatego ludzie likwidują uprawy.

O trudnej sytuacji na rynku fasoli będzie mówił też burmistrz Tyszowiec Andrzej Podgórski, który o godz. 16 otworzy Święto Kwitnącej Fasoli. Potem na scenie pojawi się miejscowy zespół Bell Canto. Będą konkursy i zabawy związane z fasolą. Na scenie zaprezentują się zespoły Imperium, Interia X z Dubienki i werbkowicka kapela Stah. Około godz. 21 na scenę wkroczą Baciary, czyli górale z Zakopanego i Poronina. Będzie więc trochę popu, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem. Na pewno będzie można i potańczyć i pośpiewać.

 – Nie zabraknie też atrakcji kulinarnych – zapowiada Piotr Cyc z firmy Dreams, który jest współorganizatorem imprezy.

roh

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe