Zamość: Letnie baseny, a może kariatydy? Co sfinansuje budżet obywatelski?

  • 09.07.2019, 05:19
  • Agnieszka Piela
Zamość: Letnie baseny, a może kariatydy? Co sfinansuje budżet obywatelski? Letnie baseny w Zamościu, lipiec 1982 r.
37 projektów osiedlowych i 12 ogólnomiejskich złożyli mieszkańcy Zamościa do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Zaopiniowane projekty zostaną poddane głosowaniu. Czy mieszkańcy postawią na basen na świeżym powietrzu? Czy zdecydują się na czujniki jakości powietrza, a może na powrót kariatyd pod balkony w Centralce. Wyniki poznamy do 3 października.

Autorem pomysłu na budowę basenów letnich na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu jest Maciej Spozowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto. Projekt obejmuje zakup i montaż dwóch letnich basenów napowierzchniowych z przeznaczeniem dla dzieci i dla dorosłych. 

 – Baseny odkryte są bardzo potrzebne w naszym mieście. Uzupełniają one w sezonie letnim ofertę rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców miasta, jak i ofertę OSiR. Zaproponowałem trzy warianty lokalizacji na terenie ośrodka. Cena mieści się w kwocie projektu ogólnomiejskiego – informuje pan Maciej na swoim facebookowym profilu.

Tam też internauci dopytują się o wodne place zabaw dla najmłodszych dzieci. Pan Maciej odpowiada, że budowa basenu jest pierwszym etapem, a on myśli o kompleksowym miejscu rekreacji i wypoczynku.

Baseny w Zamościu wywołują wiele emocji. Najczęściej pozytywnych. 

 – Dobrze by było, żeby wróciły. Jak tylko pogoda dopisywała, chodziłem tam z całą rodziną. Były toalety, przebieralnie, prysznice, ratownik. Tanie bilety i było naprawdę fajnie – wspomina Krzysztof Serafin, mieszkaniec osiedla Janowice.

 

 Czujniki smogu

Od dwóch lat Stowarzyszenie Zamość – Nasz Wspólny Dom próbuje zainteresować radnych problemem jakości powietrza w mieście.

 – Pisaliśmy pisma, przedstawialiśmy problem na sesji, aż wreszcie pojawiła się możliwość zgłoszenia pomysłu do Budżetu Obywatelskiego. Wzięliśmy sprawę w swoje ręce – mówi Łukasz Kwiatkowski, wiceprezes stowarzyszenia.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tommybimmer
Tommybimmer 28.10.2019, 06:25
Musza wrócić czasy z lat 90 przy osir był piękny basen i dla dzieci tez ,basen odkryty musi być i nie ma przeproś , młodzież potrzebuje naprawdę takiego basenu ,
leonsio
leonsio 13.08.2019, 13:01
Nigdy nie zrozumiem dlaczego doprowadzono do likwidacji tych świetnych basenów. Za tę decyzję ktoś powinien zwyczajnie odpowiedzieć. Nie będę nawet wspominać jakie to były super wakacje kiedyś spędzane na basenie bo mi się płakać chce.Cały Zamość tam chodził, dosłownie tysiące ludzi i nic się nikomu nigdy nie stało, wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi i spędzili na nim dosłownie wspaniałe dzieciństwo
Sebastian K
Sebastian K 13.07.2019, 21:26
Popieram baseny tez pamietam ganianie po basenie super sprawa nie raz przechodze obok osiru i wspominam jak to bylo jak sie tam przesiadywalo a czujniki powietrza moim zdaniem i tak nic nie dadza tylko hajs na marne bo to od nas zależy jakie mamy powietrze i do tego nie potrzeba czujników żeby mieć tą wiedzę trzeba po prostu o to zadbac posadzić drzew itp poczytajcie ile daje tlenu i ile wciąga dwutlenku węgla 1 drzewo
z
z 12.07.2019, 23:41
Pomysł z basenami dobry ale gdzie to miało by być. Przecież stadion piłkarski jest potrzebny. A jak piłkarski to co z obecną bieżną. Też gdzieś taką bieżnie trzeba ulokować.
Asia
Asia 09.07.2019, 19:59
Basen zdecydowanie! Brakuje
Kasia mieszkanka
Kasia mieszkanka 09.07.2019, 15:40
Zamiast basenów letnich powinniście zająć się remontem zalewu byłoby lepiej dla mieszkańców i turystów a naprawdę niewiele tam potrzebne wylać betonu na te kostki bo dojście do zalewu okropne zadbać budka z jedzeniem i piciem i toalety i przebieralnie i wypożyczanie sprzętu rowery wodne itp. będzie o wiele taniej. Teraz zalew przypomina komunę
Kaliber
Kaliber 10.07.2019, 06:59
Czasami zamiast gadać i pisać lepiej poczytać. Zalew będzie remontowany w przyszłym roku koszt 10 milionów, baseny w projekcie są napowierzchniowe koszt 700 000, tak to właśnie jest, jak się komentuje i się niema zielonego pojęcia co i za ile się w mieście dzieje.Wiesz Kasiu co to jest budżet obywatelski i projekt ogólnomiejski, bo wygląda na to że nie.
Ratownik
Ratownik 09.07.2019, 08:10
Baseny!.Nareszcie ktoś pomyślał o mieszkańcach, nie tylko o turystach i kilku znajomych biznesmenach.
kmicic
kmicic 09.07.2019, 07:59
Ja również mam bardzo pozytywne wspomnienia, z tego okresu a likwidację basenu, który mieścił się przy Osirze uważam za największy błąd, trochę wstyd, że takie miasto jak Zamość nie ma otwartego basenu
Katarzyna
Katarzyna 09.07.2019, 06:39
Głosuje na basen. Niech nasze dzieci mają takie wakacje jak my kiedyś. Na basenie spędzało się cały dzień. Było naprawdę super. A ile majtek się porwalo na kamiennej slizgawce. Oj to były czasy. Moje starsze dzieci też pamiętają, ale mój młodszy niestety nie. Chcę, aby wrócił basen na świeżym powietrzu.

Pozostałe