Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:14
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Hrubieszów: "Zinówce" na ratunek

Dom profesora Zina, w którym nagrywano program "Opowieści rodzinnego domu", otworzy się na turystów.
Hrubieszów: "Zinówce" na ratunek
W tym domu 14 września 1925 r. urodził się Wiktor Zin.Był architektem, profesorem Politechniki Krakowskiej. W latach 1977-1981 r. pełnił urząd generalnego konserwatora zabytków. Wielu Polaków zapamiętało go jako wyjątkowego gawędziarza, popularyzatora wiedzy o architekturze i historii sztuki.

To skarb kultury i historii, nie tylko tej związanej z Hrubieszowem. Nie wolno dopuścić, żeby rodzinny dom prof. Wiktora Zina uległ zniszczeniu – podkreśla Maria Fornal z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dzięki jej inicjatywie od maja grupa zapaleńców i wolontariuszy porządkuje rodzinny dom profesora. Budynek będzie można zwiedzać.

Rodzinny dom prof. Wiktora Zina stoi przy ulicy Kilińskiego 10 (dawniej Browarna).  Drewniany budynek z wieloma przybudówkami stoi na skarpie, a za nim ciągnie się sad kończący się dopiero na brzegu Huczwy. 

 

Stypendysta Marszałka Polski

 

Po latach prof. Wiktor Zin tak wspominał dom i podwórze w swoim rodzinnym domu w Hrubieszowie: "Kiedyś nasze podwórko nie było podobne do żadnego z sąsiednich; przypominało prawdziwy labirynt. Obok stolarni i malarni pojawiło się tam z czasem tyle komórek, schodków i poddaszy, że ktoś, kto znalazł się między nimi, tracił orientację, stawał bezradny, a potem pytał o drogę. Wszystkie ściany zabudowań naszego podwórka stanowiły poligony doświadczalne. Na nich dobierano kolory, przecierano pędzle. Na tych ścianach i mnie było wolno bezkarnie używać pędzla, co z chęcią czyniłem. Miałem wtedy może 4-5 lat. Nie wiedziałem, że ktoś rzeźbi moją osobowość w sposób trwały i nieodwracalny". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OoTreść komentarza: Teraz jest moda na likwidację wszystkiego , idzie nowe ,a będzie jeszcze lepiej......i weselnej....Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:41Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: konDonki LIKWIDATORZY Parti Oszustów Poczty Polskiej wszystko co POlskie likwidować i co dalej na niemców głosować aktywiszcze z 275 płciami pseudo Normalnymi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 08:19Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj panie burak jest o 1 twój "mundry inaczej" komentarz mniej? Jaka szkoda.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:48Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Kraków to nie twoje zadupie panie burak że trzeba łapać młode bo zaraz wszystko wyjedzie panie burak.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:43Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak z ukończonym przedszkolem i mieszkający na zadupiastej wsi zna się najlepiej na kandydatach w mieście w którym pewnie nigdy nie był.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej WnukAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nie rozróżniasz panie burak 1 i 2 tury? Nie dziwi mnie to.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 21:33Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Zamościu. Ile głosów zdobył Rafał Zwolak, a ile Andrzej Wnuk
Reklama
Reklama