Hrubieszów: "Zinówce" na ratunek

  • 03.07.2019, 07:12
  • Mariusz Parol
Hrubieszów: "Zinówce" na ratunek W tym domu 14 września 1925 r. urodził się Wiktor Zin.Był architektem, profesorem Politechniki Krakowskiej. W latach 1977-1981 r. pełnił urząd generalnego konserwatora zabytków. Wielu Polaków zapamiętało go jako wyjątkowego gawędziarza, popularyzatora wiedzy o architekturze i historii sztuki.
Dom profesora Zina, w którym nagrywano program "Opowieści rodzinnego domu", otworzy się na turystów.

To skarb kultury i historii, nie tylko tej związanej z Hrubieszowem. Nie wolno dopuścić, żeby rodzinny dom prof. Wiktora Zina uległ zniszczeniu – podkreśla Maria Fornal z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dzięki jej inicjatywie od maja grupa zapaleńców i wolontariuszy porządkuje rodzinny dom profesora. Budynek będzie można zwiedzać.

Rodzinny dom prof. Wiktora Zina stoi przy ulicy Kilińskiego 10 (dawniej Browarna).  Drewniany budynek z wieloma przybudówkami stoi na skarpie, a za nim ciągnie się sad kończący się dopiero na brzegu Huczwy. 

 

Stypendysta Marszałka Polski

 

Po latach prof. Wiktor Zin tak wspominał dom i podwórze w swoim rodzinnym domu w Hrubieszowie: "Kiedyś nasze podwórko nie było podobne do żadnego z sąsiednich; przypominało prawdziwy labirynt. Obok stolarni i malarni pojawiło się tam z czasem tyle komórek, schodków i poddaszy, że ktoś, kto znalazł się między nimi, tracił orientację, stawał bezradny, a potem pytał o drogę. Wszystkie ściany zabudowań naszego podwórka stanowiły poligony doświadczalne. Na nich dobierano kolory, przecierano pędzle. Na tych ścianach i mnie było wolno bezkarnie używać pędzla, co z chęcią czyniłem. Miałem wtedy może 4-5 lat. Nie wiedziałem, że ktoś rzeźbi moją osobowość w sposób trwały i nieodwracalny". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe