Łukowa nie żałuje krwi

  • 07.01.2017, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Łukowa nie żałuje krwi
To była rekordowa akcja. Aż 121 osób oddało przed świętami krew w Łukowej! Krwiodawcy nie zamierzają spocząć na laurach. W tym roku zaplanowano przeprowadzenie pięciu akcji poboru krwi. Najbliższa odbędzie się w marcu.

Podczas akcji, którą przeprowadzono 18 grudnia ub. roku w łukowskim gimnazjum, krew oddało 121 osób. – Tylu krwiodawców nie było w historii – zachwyca się Robert Chmiel, prezes prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło przy OSP w Łukowej. – W całym ub. roku podczas 5 akcji mieliśmy 493 pobrania. W sumie zebrano ok. 220 litrów krwi.

Przypomnijmy, że na mapie Lubelszczyzny Łukowa stanowi fenomen. – Rzadko się zdarza, aby w niewielkiej miejscowości podczas każdej akcji zgłaszało się sto i więcej dawców, a tak się właśnie dzieje w Łukowej –powiedziała nam w ub. roku Elżbieta Budzińska z Działu Promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W tym roku łukowianie świętować będą 10-lecie akcji pobierania krwi. Pierwszą akcję zorganizowano w lipcu 2007 r. Od tamtej pory zbiórki przeprowadzane są regularnie. Przypomnijmy, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat sześć razy w roku, ale nie częściej niż co dwa miesiące. Przed zgłoszeniem do punktu pobrań trzeba być wypoczętym i wyspanym, wcześniej zjeść lekki, beztłuszczowy posiłek. Przynajmniej na dobę przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Każdy, kto jednorazowo odda 450 ml krwi, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 czekolad.

Podczas ostatniej akcji krwiodawcy zostawili łącznie ok. 250 czekolad, które zostaną przekazane wychowankom jednego z domów dziecka.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe