Roztocze docenione! Jest na liście UNESCO

  • 02.07.2019, 08:00
  • Bogdan Nowak
Roztocze docenione! Jest na liście UNESCO Roztoczańskie krajobrazy mogą stać się jednym z symboli naszego kraju. UNESCO pomoże je wypromować.
Jest powód do radości. Roztocze zostało wpisane do światowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła na spotkaniu koordynacyjnym, które w dniach 17-21 czerwca odbywało się w Paryżu.

Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lub. (a wcześniej wojewoda oraz poseł RP), od lat zabiegał o wpisanie Roztocza na tę prestiżową listę. 

 – To jest ważny szyld, doceniany przez turystów znak jakości, ale także cenne narzędzie. Od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystamy. Na pewno da nam to ogromne możliwości, jeśli chodzi np. o promocję regionu. I przyciągnie turystów. Mam nadzieję, że uda się ten wpis wykorzystać także pod względem gospodarczym – podkreśla burmistrz Żukowski. – Dlatego decyzję UNESCO uważam za bardzo ważną, niezwykle cenną. 

Rolnicy nie muszą się martwić

Promocja już się zaczęła. Na stronie internetowej UNESCO napisano, że Roztocze to malowniczy region o wielkich walorach przyrodniczych i kulturowych. Stanowi on ważny korytarz ekologiczny obejmujący "obszary lessowe, szereg wapiennych wzgórz porośniętych lasami i polami wstążkowymi, z głębokimi dolinami rzek i złożami wód mineralnych i drewna kopalnego". Roztocze odwiedzane jest przez 600 tys. turystów rocznie. Żyje tutaj natomiast 160 tys. osób. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
RDF
RDF 02.07.2019, 10:44
No to teraz wybudować spalarnie i będzie komplet.
zamoy
zamoy 03.07.2019, 13:11
Akurat dzięki spalarni to powietrze masz czyste. A w Wiedniu masz trzy spalarnie i jest na liście UNESCO. Tak się składa że Zamość ma na maxa zanieczyszczone powietrze i nikt z tym nic nie robi. Sprawdź sobie wyniki badań powietrza

Pozostałe