Dzisiaj jest Święto Służby Więziennej. Obchodzą je też funkcjonariusze z Zamościa

  • 28.06.2019, 08:34
  • Maciej Baniak/ZK Zamość
Dzisiaj jest Święto Służby Więziennej. Obchodzą je też funkcjonariusze z Zamościa Fot. ZK Zamość
28 czerwca 2019 roku o godz. 12.00, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędą się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej w Stulecie istnienia formacji.

Uroczystość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedzi msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, która rozpocznie się o godzinie 10.00. w kościele św. Antoniego Padewskiego (Warszawa, ul. Senatorska 31). Po zakończonej mszy, ok. godz. 11.00, przewidziany jest przemarsz na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym o godz. 12.00 zaplanowano rozpoczęcie głównej części obchodów.

100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce

7 i 8 II 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną. Od 2010 roku Służba Więzienna obchodzi swoje święto 8 lutego.

Fundamentalnie ważna formacja

Służba Więzienna to trzecia największa, formacja mundurowa w Polsce. Jej funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną. Kompania reprezentacyjna Służby Więziennej bierze udział w uroczystościach państwowych mających na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego.

W tym szczególnym dla Polaków miejscu

W trakcie uroczystości, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z udziałem m.in. władz państwowych, szefów służb mundurowych, w tym szefów służb penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych, odbędzie się promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Ponadto w programie uroczystości: wystąpienia władz państwowych, pośmiertne odznaczenia „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej. Uroczystościom będą towarzyszyły pokazy sprzętu ochronnego Służby Więziennej, floty samochodów konwojujących więźniów. Dla rodzin i przyjaciół Służby Więziennej przygotowano stoisko promocyjne, w tym atrakcje dla dzieci.

Obecne wyzwania

Obecnie Więziennictwo po raz pierwszy od 1989 r. przechodzi gruntowną reformę. Wdrażany przez Ministerstwo Sprawiedliwości od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To dla nas ogromna szansa na rozwój, na zbudowanie prawdziwego etosu służby opartego na profesjonalizmie, patriotyzmie, na tradycji Straży Więziennej okresu II Rzeczypospolitej. To wielkie zobowiązanie wobec Państwa, ale i wielka odpowiedzialność spoczywająca na każdym z nas”. Nasi funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw.

Ochrona, bezpieczeństwo, resocjalizacja

Każdego dnia funkcjonariusze i pracownicy cywilni Służby Więziennej dokładają wszelkich starań, aby profesjonalnie wykonywać ustawowo powierzone im obowiązki. Z sumiennością i zaangażowaniem prowadzimy oddziaływania resocjalizacyjne poprzez pracę, naukę, zajęcia kulturalno – oświatowe czy oddziaływania terapeutyczne. Wszystko to ma na celu prawidłowe przygotowanie skazanych do życia na wolności po opuszczeniu murów więzienia. Pełniąc jako formacja istotną rolę w strukturach państwa współpracujemy też z innymi formacjami mundurowymi takimi jak Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna czy wojsko zaś w zakresie realizacji zadań resocjalizacyjnych aktywnie współdziałamy z kuratorami, organizacjami pożytku publicznego czy stowarzyszeniami. Jako jedna z najliczniejszych formacji pełnimy istotną rolę w działaniach na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii Służba Więzienna, w tym funkcjonariusze zakładu Karnego w Zamościu angażują się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną. Bierzemy udział w uroczystościach państwowych mających na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego, w edukację patriotyczną, tworzenie miejsc pamięci i oddawanie czci bohaterom. Celem tego typu działań jest przywracanie etosu służby, zmiana postrzegania naszej formacji przez społeczeństwo, jako służby nowoczesnej i fachowej, istotnej dla bezpieczeństwa obywateli i państwa.

Zakład Karny w Zamościu

Zakład Karny w Zamościu jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy w tym młodocianych. Zakład dysponuje oddziałem dla tymczasowo aresztowanych oraz oddziałem terapeutycznym dla skazanych uzależnionych od alkoholu z liczba miejsc 27. Pojemność jednostki wynosi 285 miejsc zakwaterowania.

Od 2006 r. istnieje Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Zamościu. Jest on jednostką typu półotwartego przeznaczoną dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy w tym młodocianych. Posiada również oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu, z liczbą miejsc 28. Pojemność jednostki wynosi 361 miejsc zakwaterowania. Ogólna pojemność Zakładu Karnego w Zamościu wynosi 646 miejsc zakwaterowania.

Zakład Karny jest jednym z większych pracodawców w Zamościu. Obecnie zatrudnionych jest w nim 188 funkcjonariuszy, z czego 35 to kobiety oraz 7 pracowników cywilnych.

Program „Praca dla więźniów”

Zamojska jednostka penitencjarna z powodzeniem realizuje rządowy program „Praca dla więźniów”. Ogółem w Zakładzie Karnym w Zamościu, pracuje obecnie 324 skazanych, co w populacji osadzonych kwalifikujących się do pracy daje ponad 90 procentowy wskaźnik.

Codziennie niemal 100 osadzonych z Oddziału Zewnętrznego ZK Zamość opuszcza mury więzienne by świadczyć pracę na rzecz lokalnych podmiotów zewnętrznych. Na dzień 26.06.2019 r. zatrudnionych poza terenem zakładu karnego było 97 osadzonych, w tym 75 odpłatnie.

22 skazanych było zatrudnionych nieodpłatnie w formie prac na cele społeczne, wykonywali prace na rzecz lokalnego samorządu terytorialnego oraz organizacji pożytku publicznego.

Zamojska jednostka penitencjarna współpracuje obecnie z 16 kontrahentami oferującymi zatrudnienie odpłatne oraz z 7 kontrahentami zatrudniającymi skazanych nieodpłatnie.

227 skazanych jest zatrudnionych na terenie zakładu karnego, zabezpieczając potrzeby jednostki w pełnym zakresie. Pracują m.in. jako kucharze, wydający posiłki, pracownicy gospodarczy, fryzjerzy, elektrycy, hydraulicy, pracownicy ogólnobudowlani, bibliotekarze, obsługujący łaźnię, opiekunowie świetlic. Spośród tej liczby 43 osadzonych zatrudnionych jest odpłatnie, 181 osadzonych pracuje nieodpłatnie.

Praca funkcjonariuszy w zakresie aktywizacji zatrudnienia wśród skazanych znajduje odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie społeczeństwa.

Maciej Baniak/ZK Zamość

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reiko N.
Reiko N. 29.06.2019, 02:41
Pełny podziw dla osób pracujących w więziennictwie! Jak może nie być WSTYD Ministrowi Sprawiedliwości Panu Ziobro który wypowiada się o dobrej zmianie i chce zmniejszać wynagrodzenia prezesów spółek państwa? Spośród prezesów spółek skarbu państwa w 2017 roku najwięcej zarobił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego łączna roczna pensja – jak podał portal, wyniosła 3,3 miliona złotych, czyli średnio 275 tys. zł miesięcznie. Michał Krupiński, który w 2017 roku zarządzał (do drugiej połowy marca) Grupą PZU, a od połowy czerwca zasiadał w fotelu prezesa Pekao SA. „Wynagrodzenie Krupińskiego w PZU wyniosło 2,086 mln zł (w tym premia 895 tys. zł). Kolejny milion złotych, a dokładnie 1,06 mln zł zarobił w pół roku w banku Pekao SA. Oznacza to, że łącznie w 2017 roku Krupiński wzbogacił się o 3,1 mln złotych. Być może pensje prezesów zostały już zmniejszone (niech każdy sam sobie sprawdzi bo ja nie chce wchodzić do tego szamba) ale ja się pytam dlaczego nie ma pieniędzy dla pracowników więziennictwa? Oni pracują w jakiś koszmarnych warunkach rodem z Silent Hill! To Ci ludzie mają wykończyć psychicznie i paść na zawał przed 50? PANIE MINISTRZE ZIOBRO PROSZĘ SIĘ DO TEGO USTOSUNKOWAĆ. Pozdrawiam Reiko N.

Pozostałe