Bieda w gminie Lubycza Królewska

  • 25.06.2019, 06:40
  • Robert Horbaczewski
Bieda w gminie Lubycza Królewska Fot. www.lubycza.pl
Sytuacja finansowa gminy Lubycza Królewska jest trudna. To wynik przeinwestowania i nietrafnych decyzji poprzednich władz. Gminie ciąży też skomplikowana sytuacja w Zakładzie Usług Komunalnych w likwidacji oraz Szkole Podstawowej w Lubyczy Królewskiej. To wnioski z audytu, który przygotowała firma CDG Pro ze Świlcza.

Raport otwarcia kadencji 2018-2023 zamówili obecni włodarze. Wynika z niego, że gmina przeinwestowała. Realizowała przedsięwzięcia, w których wkład własny pochodził z kredytów, a nie nadwyżek finansowych. Na koniec 2018 roku dług gminy wynosi 17,3 mln zł. W ubiegłym roku gmina dokonała konsolidacji zadłużenia, biorąc kolejny kredyt, który będzie spłacany w latach 2019-2028. To spowodowało jednak, że koszty obsługi długu zwiększyły się o ponad 671 tysięcy złotych.

"Stan zadłużenia Gminy nie daje możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań, co należy brać pod uwagę przy planowaniu budżetu na kolejne lata. W obecnej sytuacji finansowanej gmina ma dwa wyjścia – zmniejszenie kosztów przeznaczonych na inwestycje bądź zwiększenie dochodów gminy" – piszą autorzy raportu. 

 Sprzedawać i egzekwować długi

Ze zwiększaniem dochodów gminy może być trudno, o czym świadczy ubiegły rok. Przykładowo zaplanowano 1,2 mln zł dochodów ze sprzedaży nieruchomości, uzyskano zaledwie nieco 6 proc. ten kwoty (72,6 tys. zł). Chętnych na zakup nie było. W tym roku gmina chce z tego źródła pozyskać ok. 700 tys. zł.

Audytorzy sugerują też zwiększenie ściągalności należności. Dłużnicy winni są gminie aż 3 mln 539 tys. zł na koniec 2018 r. To głównie podatki od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych (1,7 mln zł) oraz zaliczki i pieniądze funduszu alimentacyjnego (813 tys. zł).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dar
Dar 26.06.2019, 16:43
Władze gminy Lubycza -do roboty!

Pozostałe