Rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie. W szponach wilkołaka

  • 20.06.2019, 09:31
  • bn
Rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie. W szponach wilkołaka Fot. ze zbiorów APZ Wysiedleni mieszkańcy Zamojszczyzny.
Wielka, niemiecka akcja wysiedleńczo-pacyfikacyjna na Zamojszczyźnie rozpoczęła się jeszcze w 1942 r. Spotkała się z bardzo silną reakcją polskiego podziemia. W efekcie okupanci musieli na jakiś czas przerwać wysiedlenia naszego regionu. Jednak ruszyły one ponownie – ze zdwojoną siłą – 23 czerwca 1943 r. Akcji nadano kryptonim "Wilkołak".

Adam Mastaliński, kronikarz z Zamościa, widział częściową realizację tych zamierzeń na własne oczy. Był tym zdruzgotany. "Jedno szaleństwo idzie za drugim (...). Wszystko jest zwożone za druty (chodzi o obóz przejściowy w Zamościu) jak stoi, bez prawa zabrania czegokolwiek" – notował w swoim dzienniku pod koniec czerwca 1943 r. "Zwożą autami i pociągami, przeładowanymi dosłownie tak, że usiąść nie można, trzeba stać. Wagony, oczywiście towarowe, są zabite deskami tak, że ludzie nie widzą świata. Pisk i płacz dzieci, jęki i szlochanie dorosłych, wszystko tworzy rozdzierający, niesamowity widok godny "nowej" Europy". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe