Zabici przez UPA

  • 18.06.2019, 14:00
  • lew
Zabici przez UPA Rodzina Kozłowskich została pochowana na cmentarzu parafialnym w Grabowcu.
Od ich bestialskiej śmierci minęło właśnie 75 lat. Mowa o pięcioosobowej rodzinie Kozłowskich, którą zamordowali ukraińscy nacjonaliści w kolonii Obłyczyn (gm. Grabowiec). O ich pamięć upomina się Stowarzyszenie Wolna Rzeczpospolita Grabowiecka.

45-letni Wojciech Kozłowski był zarządcą majątku Poznańskich w kolonii Obłyczyn i wraz z 44-letnią żoną Katarzyną oraz trojgiem dzieci (20-letnią Janiną, 17-letnią Genowefą i 14-letnią Wandą) został zabity 12 czerwca 1944 r. przez Ukraińską Powstańczą Armię. Podobno z rzezi ocalał syn Kozłowskich, ale to nie jest potwierdzone. – Zamordowanym przez banderowców Polakom należy się pamięć – uważa Marek Gąska, prezes Stowarzyszenia Wolna Rzeczpospolita Grabowiecka (w trakcie rejestracji). – To nasz obowiązek. Chcemy, żeby w miejscu zbrodni stanęła pamiątkowa tablica. Mamy poparcie mieszkańców. Próbujemy przekonać do swojego pomysłu władze gminy Grabowiec.

O sprawie poinformowano IPN w Lublinie. Członkowie stowarzyszenia próbują teraz dotrzeć do osób, które mają wiedzę na temat tej zbrodni. – Na pewno będziemy drążyć ten temat do skutku – zapewnia Marek Gąska. – Nie spoczniemy, zanim na zroszonej krwią niewinnych Polaków ziemi nie pojawi się pamiątkowa tablica.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe