Ceny warzyw i owoców. Może pietruszka będzie tańsza?

  • 18.06.2019, 05:18
  • Mariusz Parol
Ceny warzyw i owoców. Może pietruszka będzie tańsza?
Tegoroczne zbiory zbóż będą zbliżone do ubiegłorocznych, a może nawet wyższe. Jedyne nad czym boleją rolnicy, to zbyt niskie ceny. Nie narzekają plantatorzy warzyw. Pogoda w tym roku była bardziej łaskawa dla upraw kalafiora, cebuli i pietruszki.

W okolicach Telatyna zboża wzrosły całkiem dobrze. Pogoda nie przeszkadzała im za specjalnie. Raczej możemy się spodziewać plonów na całkiem przyzwoitym poziomie. No może poza zagłębieniami, w których zbierała się woda po bardziej obfitych opadach deszczu. Ale tych raczej nie było zbyt wiele, tak więc ubytki w plonach nie powinny być zbyt duże –tłumaczy Jacek Korytko, przewodniczący Zrzeszenia Producentów Zbóż "Agro" w Telatynie.

 

Nie każdy może przeczekać niskie ceny

 

Jacek Małys jest specjalistą ds. produkcji roślinnej w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sitnie. Specjalizuje się w szkoleniach z produkcji zbóż.   

 – Obecnie trudno oszacować, jakie dokładnie będą plony zbóż. Do zbiorów pozostał jeszcze ponad miesiąc. Póki co, jednak plony zapowiadają się ładnie. Wszystko wskazuje na to, że będą może nawet wyższe niż w ubiegłym roku. Gdzieniegdzie na Zamojszczyźnie w kwietniu było bardzo sucho, ale w maju odnotowano więcej opadów i wzrosty upraw się wyrównały. Obecnie znowu w niektórych częściach regionu znowu robi się sucho. Nie wiadomo, jak długo nie będzie deszczu i jak to wpłynie na parametry zbóż ani jak wytrzymają one do rozpoczęcia żniw. W czerwcu w ogóle deszcz nie padał w wielu miejscach, ale trzeba mieć nadzieję, że przed żniwami spadnie i zboża wykształcą pełnowartościowe ziarno – tłumaczy Jacek Małys.  

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ewa
ewa 25.06.2019, 18:16
pietruszka to sprawa polityczna, totalni nie wiedza juz czego sie czepić by zaszkodzic rzdowi, ile pietruszki zuzywa przecietna rodzina, kilogram, dwa a może dziesięć, puknijciue się w czoło

Pozostałe