Nowa atrakcja w Tomaszowie. Skarby znajdą swoje miejsce

  • 11.06.2019, 12:45
  • Robert Horbaczewski
Nowa atrakcja w Tomaszowie. Skarby znajdą swoje miejsce Adaptacja byłego internatu trwa pełną parą
Tomaszowskie Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera ma największą w Polsce kolekcję srebrnej biżuterii z czasów średniowiecza. W końcu eksponaty zostaną godnie wyeksponowane. W przyszłym roku muzeum przeniesie się do nowej siedziby po dawnym internacie. Pojawią się też nowe ekspozycje.

Były internat oraz budynek po bibliotece przy Zespole Szkół nr 1 w Tomaszowie Lubelskim stały się własnością Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w 2013 roku. Od tamtej pory powiatowe muzeum starało się o znalezienie środków na adaptację. Pieniądze udało się znaleźć i remont trzypiętrowego budynku trwa. Prace prowadzone są wewnątrz i polegają na przystosowaniu pomieszczeń do wymogów muzealnych.

 – W zeszłym roku otrzymaliśmy pulę pieniędzy z Funduszy Europejskich. Umowa została podpisana z Urzędem Marszałkowskim. Spora kwota pochodzi również ze Starostwa Tomaszowskiego. Realizujemy pierwszą część, czyli adaptację internatu, który przy ulicy Wyspiańskiego stał i niszczał – mówi Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Adaptowany budynek wybudowany został w latach 20. XX wieku. Pełnił różne funkcje, ale najdłużej był internatem.

 – Po zakończeniu inwestycji powierzchnia wystawiennicza i magazynowa zwiększy się ponad dwukrotnie. Będzie nowoczesna klimatyzacja i systemy zabezpieczeń – mówi Eugeniusz Hanejko.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe