Ludzie boją się spalarni w Szopinku

  • 11.06.2019, 07:00
  • Bogdan Nowak
Ludzie boją się spalarni w Szopinku
Podczas sesji Rady Gminy Zamość (30 maja) zostało przyjęte stanowisko w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów spółki Veolia Wschód. Tym razem na ten temat wypowiedzieli się radni nowej kadencji. I ponownie wyrażono ostry, kategoryczny sprzeciw.

Sama lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców, nie tylko miasta Zamość, uznawanego za Perłę Renesansu, ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość jak Szopinek, Kalinowice, Jatutów czy Wólka Panieńska – czytamy w stanowisku Rady Gminy Zamość, podpisanym przez jej przewodniczącego Wojciecha Suchowicza.  

Chodzi o dobro mieszkańców

Radni przypominają, że teren gminy Zamość sąsiadujący z miastem nie jest pustkowiem, ale żyje tam wielu mieszkańców. W dodatku jest on coraz bardziej zurbanizowany i atrakcyjny. Można zatem domniemywać, że na miejsce do życia w przyszłości wybierze go znacznie więcej osób niż teraz. Nie tylko. W sąsiedztwie planowanej inwestycji istnieje także wiele pól, łąk i pastwisk wykorzystywanych przez rolników. Należy dbać o to, żeby ich uprawy nie zostały zanieczyszczone. 

Radni rozumieją, że w tak atrakcyjnym miejscu muszą także powstawać nowe inwestycje, zakłady pracy itd., ale... nie może się to dziać kosztem okolicznych mieszkańców (takie opinie były wyrażane też na wiejskich zebraniach oraz forach internetowych, w podobny sposób wypowiadali się czytelnicy "Kroniki Tygodnia"). A taki charakter może mieć planowana spalarnia Veolii Wschód. 

"Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego" – czytamy w oświadczeniu Rady Gminy Zamość. "Skutkiem takiej działalności może być m.in. podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczaniem do spalarni odpadów przekraczający normy dla terenów zamieszkałych czy spadek wartości nieruchomości". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: PRAWIE TYDZIEŃ BEZ CIEPŁEJ WODY W ZAMOŚCIU

CZYTAJ TAKŻE: DECYZJĘ W SPRAWIE SPALARNI PODEJMIE PREZYDENT ZAMOŚCIA

CZYTAJ TAKŻE: VEOLIA PRZEDSTAWIA RAPORT. PRZEKONUJE DO SPALARNI

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kazio
Kazio 12.06.2019, 16:26
Rexiu a spalania to bezkosztowo spali, czyli za darmo? Cementownia najbliższa jest około 50 km a Ty chciałbyś żeby powstała w Zamościu zwyczajnie lubisz smrodek ale ja i wiekszosc nie.Ludzie nie są debilami Rekxiu.
Rex
Rex 12.06.2019, 23:19
Kaziu zorientuj się o czym piszesz. Po pierwsze spalarnie teraz nie śmierdzą i nie smrodzą bo takie są przepisy i kontrole online, mylisz spalarnię z kominem swoim i sąsiada. Po drugie jakie za darmo? za darmo to możesz spalić śmieci na działce i pewnie dlatego mamy taki syf. Za czyste spalanie śmieci się płaci tylko kwestia tego czy dalej i drożej czy bliżej i taniej. Mając dwie spalarnie do wyboru to Ty wybierasz sobie gdzie się opłaca. To nazywa się konkurencja
Kazio
Kazio 13.06.2019, 13:54
Nie będę z Toba walczył Rexiu bo to bez sensu, przypomnę tylko, że w programie Pospieszalskiego można było poznać opinię naukowców w kwestii ekologii i zanieczyszczania otoczenia przez spalanie i dlatego uważam że nie masz racji. Być może lobbujesz w imieniu spalarni lub pracujesz w Kronice.
zamoy
zamoy 13.06.2019, 23:12
Cała UE lobbuje za spalarnią w Zamościu? Masz tam prawie pół tysiąca spalarni a smog i syf w powietrzu u nas a nie u nich. Myśl samodzielnie Kaziu trochę a nie pleciesz że ktoś lobbuje tylko dlatego że wie jak wygląda rzeczywistość a nie powiela pierdoły opowiadane przez oszołomów z głupoty albo karierki
Kazio
Kazio 12.06.2019, 07:54
Był program w TV u Pana Pospieszalskiego o planowanej spalarni w Zamościu i w pewnej miejscowości gorskiej,trzeba było obejrzeć opinie i oceny prezentowane przez fachowców, nie da się obronić spalarni tam gdzie one nie powinny być. Jako ciekawostkę podam, że są ludzie a niektórzy już byli w Kronice co za judaszowskie srebrniki promowali pewna spalanie.
Rex
Rex 12.06.2019, 11:32
Jasne:) powinna być tylko Cementownia żeby trzeba było wozić i płacić coraz więcej i więcej aż się zatka i trzeba będzie do jeszcze dalszej. Przykład Wiednia dobry ktoś podał - tam mogą być trzy spalarnie ale u nas nie Wiedeń faktycznie, my swoje spalimy w piecu bo nikt nie będzie zanieczyszczeń nam kontrolował
Szopinek Rondo
Szopinek Rondo 12.06.2019, 06:48
Spalarnia jest potrzebna zgadzamy sie i prosimy jak najszybciej rozpoczac budowe !!!!
Pozorowana troska radnych
Pozorowana troska radnych 11.06.2019, 12:22
Przecież każde słowo radnych to kłamstwo albo brak wiedzy. "Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego" – czytamy w oświadczeniu Rady Gminy Zamość???????? Przecież jeden grill przy jednym pieczeniu kiełbasek jest bardziej szkodliwy niż rok działania spalarni. Nie mają bladego pojęcia jakie są wymagania dla nowoczesnych spalarni. Jak dbają o środowisko niech zrobią zakaz grillowania i może będzie u nas lepsze powietrze bo jest tragicznie
Xxx
Xxx 11.06.2019, 12:37
Uważasz ze spalarnia bedzie taka dobra więc dlaczego nikt nie pokazuje konkretnych planow budowy,a po drugie miasto jest za małe na spalarnie a co za tym idzie śmieci będą zworzone z całego regionu. Zdecydowane NIE dla spalarni w Zamościu.
zamoy
zamoy 11.06.2019, 12:44
to bądź łaskaw oddać mi kasę po kolejnym i kolejnym i kolejnym podniesieniu opłat za śmieci bo przepisy są takie że co pozostanie z odzysku trzeba w ekologiczny sposób zutylizować i jedynym czystym sposobem są eko spalarnie, skoro chcesz płacić więcej bo trzeba transportować dalej i ponosić większy koszt przez brak konkurencji to oddaj mi to co będę musiał więcej płacić bo na jednej podwyżce to się nie skończy
ztz
ztz 11.06.2019, 13:09
Niczym nie poparte gadanie o kolejnych, kolejnych podwyzkach. A czy masz jakiekolwiek gwarancje ,że po wybudowaniu spalarni nie bedzdą spalane rdf-y z innych regionów a opłaty nie wzrosną o wiele bardziej ?
re-ztz
re-ztz 11.06.2019, 13:15
A kojarzysz co to konkurencja i wybór? Naprawdę uważasz że wmówisz ludziom że spalarnia na miejscu będzie droższa od odległej? Masz nas za ciemny lud? Twoje ‚niczym nie poparte gadanie o kolejnych podwyżkach’ było mega zabawne :) zorientuj się nieco w temacie :)
re-zamoy
re-zamoy 11.06.2019, 13:02
Nie widzisz że 'Xxx' to troll z Cementowni? Chcą dalej nas łupić i straszą spalarnią. Jak będziemy mieć swoją to nie zarobią
ztz
ztz 11.06.2019, 07:52
Zły tytuł. Ludzie nie boją sie spalarni ale skutków jej działalności. To oni tam mieszkają a nie prezesi Veolii i Zarzadu Miasta Zamość. Mają prawo decydować,ze nie chcą dodatkowego zagrozenia i życia w ciągłym stresie że są podtruwani a niebezpieczeństwo pożaru składowanych RDF-ów zawsze istnieje . Jeszcze mają nzdzieję, że wola okolicznych mieszkańców coś znaczy i przeważy nad innymi "argumentami". Determinacja Veolii przy wyrażnym sprzeciwie najbardziej zainteresowanych jest niezrozumiała. Nie wiadomo o co chodzi więc o co chodzi ?
Kto ma interes w blokowaniu eko spalarni?
Kto ma interes w blokowaniu eko spalarni? 11.06.2019, 12:32
Odnośnie Twojego komentarza mam małą zagadkę… Jakie to miasto: "Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX wieku, zostało w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według raportu amerykańskiego Mercera, oceniającego 221 najważniejszych metropolii, jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. W rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do oświaty i kultury oraz jakość służby zdrowia”?
Podpowiem że to Wiedeń w którym są 3 spalarnie. Zamość może tylko śnić o tak czystym powietrzu a te spalarnie im nie przeszkadzają bo nie śmierdzą i nie dymią i dzięki nim w czysty sposób znika część śmieci i powstaje dodatkowo energia. Kto i po co straszy ludzi kłamstwami o nowoczesnych spalarniach? Sprawdź sobie jakie są normy, wymagania czystości a nie dajesz robić sobie wodę z mózgu
re
re 11.06.2019, 14:21
Szkoda czasu - 'ztz' vel 'Xxx' nie dał sobie zrobić wody z mózgu tylko robieniem wody z mózgu zajmuje się w sieci. Nie wiem tylko czy to praca dla innej spalarni i straszy nową żeby nie stracili kasy za nasze śmieci czy to oszołom który technologie z XIX wieku pomylił z XXI wiekiem :)

Pozostałe