Rekrutacja do szkół średnich. Miejsc może zabraknąć?

  • 11.06.2019, 06:09
  • Anna Szewc
Rekrutacja do szkół średnich. Miejsc może zabraknąć? Fot. pixabay.com
Reforma oświaty sprawiła, że w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiega się więcej młodzieży, niż to bywało w latach ubiegłych. Do liceów, techników i szkół branżowych pójdą bowiem zarówno absolwenci gimnazjów, jak i szkół podstawowych. Właściwie nie ma szans, by do najpopularniejszych szkół dostali się wszyscy chętni.

W naszym regionie najtrudniejsza sytuacja jest w Zamościu. Szkoły mają ograniczoną pojemność i choć każda zwiększyła liczbę planowanych oddziałów, to jednak podwoić jej nie były w stanie.

Zamość ściąga młodzież z okolic

Z danych wydziału edukacji zamojskiego magistratu wynika, że o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych w mieście stara się 1819 osób, w tym do: liceów – 963, technikum – 786, a szkół branżowych – 70. W przypadku szkół ponadpodstawowych zarejestrowanych jest 1764 kandydatów, w tym do: liceów – 884, techników – 801, a szkół branżowych – 79. W jednym i drugim przypadku w liceach ogólnokształcących brakuje sporo miejsc: dla absolwentów podstawówek przeszło 200, dla uczniów po gimnazjach ok. 300. Tego problemu nie ma w technikach, a liczba miejsc planowanych w szkołach branżowych wielokrotnie przekracza liczbę chętnych do podjęcia w nich nauki. 

Wpływa na to również fakt, że w Zamościu chce się uczyć młodzież, która dotychczas do szkół chodziła w innych miastach. Najwięcej kandydatów jest z powiatu tomaszowskiego (po ok. 200 zarówno z podstawówek, jak i gimnazjów). Na drugim miejscu jest Hrubieszów –  po ok. 100 osób, później powiat biłgorajski – po ok. 50 uczniów, a nawet Podkarpacie – po ok. 20 osób.

Ciasno w ogólniakach

Dlatego już wiadomo (na podstawie statystyk elektronicznego systemu rekrutacji), że w tym roku najtrudniej będzie się dostać do klas biologiczno-chemicznych w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, gdzie o miejsce ubiegają się średnio po dwie osoby z tzw. pierwszej preferencji (liczba chętnych z drugiego czy trzeciego wyboru jest kilkakrotnie wyższa). Podobnie wygląda sytuacja z klasą lingwistyczną.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe