Zawada: Dzieli ich kolejowa łącznica

  • 04.06.2019, 10:42
  • Bogdan Nowak
Zawada: Dzieli ich kolejowa łącznica
"Prace na liniach kolejowych nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek, wraz z budową łącznicy omijającej stację Zawada". To temat konsultacji społecznych, które zaplanowano na wtorek (4 czerwca) w sali Consulatus zamojskiego Ratusza. Temat był i nadal jest bardzo gorący!

Sprawa dotyczy głównie mieszkańców gminy Zamość. To oni w kwietniu ub. roku sprzeciwiali się budowie nowego wiaduktu w podzamojskiej Zawadzie. Inwestycja jest jednak dla PKP Polskich Linii Kolejowych bardzo ważna. Chodzi o budowę tzw. łącznicy kolejowej, która miałaby skrócić przejazd pociągów na trasie z Zamościa do Lublina nawet o kilkanaście minut. 

Ingerencję ograniczymy

Taka inwestycja wiązałaby się nie tylko z budową nowego wiaduktu, ale także przebudową drogi krajowej nr 74. Pomysł spotkał się jednak z gwałtownym sprzeciwem mieszkańców Zawady. Nie godzą się oni "na wejście inwestycji w ich działki" oraz na ewentualny wykup gruntów. Obawiają się także, że planowana budowa pogorszy, jak tłumaczyli, ich "warunki bytowe". Ponadto, według nich, wartość okolicznych nieruchomości może po wykonaniu inwestycji spaść. 

Dlatego mieszkańcy Zawady napisali protest w tej sprawie. Pismo podpisało ok. 150 osób. Zostało ono w ub. roku wysłane do wojewody lubelskiego, zarządu PKP PLK oraz m.in. do parlamentarzystów. Efekt? W budynku szkolnym w Płoskiem w kwietniu ub. roku odbyło się spotkanie w tej sprawie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hektor
hektor 05.06.2019, 19:06
Budować budować i jeszcze raz budować! W Zamościu i okolicy potrzebne inwestycje.
kolejorz
kolejorz 04.06.2019, 15:47
Przecież tam już była łącznica i nastawnia / za Gierka/. Następnie PKP o niej zapomniało / nie przejechał nawet jeden pociąg/ i pozwoliło rozkraść szyny, podkłady a nawet piasek z nasypu. Tak się u nas postępuje bo nie ma na to kary!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe