Zamość: Czego od miasta chce gmina żydowska?

  • 04.06.2019, 05:07
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Czego od miasta chce gmina żydowska? Fot. Bartłomiej Wojnarowski Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w II RP przed dwoma laty, gdy starał się przed komisją o przeniesienie własności nieruchomości po szpitalu żydowskim przy ul. Żydowskiej 8 (obecnie to ul. Zamenhofa). Chodzi o teren po tzw. zielonym rynku. Obecnie powstaje tam apartamentowiec.
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od władz Zamościa zwrotu nieruchomości przy ul. Radzieckiej 20, gdzie miał siedzibę oddział Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce. Obecnie to budynek mieszkalny. Zamieszkujące tam rodziny mogą jednak spać spokojnie. Nikt ich stamtąd nie wysiedli.

Towarzystwo Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce było organizacją społeczną, którą założono w 1921 r. TOZ stawiał sobie za cel przede wszystkim działania prewencyjne, skoncentrowane na zapobieganiu m.in. chorób oczu, skóry i gruźlicy. W przedwojennym Zamościu oddział TOZ miał mieścić się przy ul. Radzieckiej 20. Po wojnie TOZ został zlikwidowany, a placówki upaństwowiono.

Obecnie w budynku mieszka kilka rodzin. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od władz Zamościa zwrotu nieruchomości. W połowie kwietnia Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich postanowiła jednak odroczyć rozprawę, zobowiązując jednocześnie wnioskodawcę do poszukiwania i przedstawienia dalszych dowodów na to, że przed wybuchem II wojny światowej nieruchomość była własnością gminy żydowskiej i była tam prowadzona działalność charytatywno-opiekuńcza. Ma to ogromne znaczenie, ale o tym niżej.

Komisja działa

Kwestie związane z przedwojennym majątkiem żydowskim reguluje ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 1997 r. W myśl jej przepisów, na wniosek gminy żydowskiej lub Związku Gmin Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich wszczyna postępowanie w przedmiocie przeniesienia na ich rzecz własności nieruchomości lub ich części przejętych przez państwo, a które w dniu 1 września 1939 r. "były własnością gmin żydowskich lub innych wyznaniowych żydowskich osób prawnych działających na terytorium RP, jeżeli w tym dniu znajdowały się na nich cmentarze żydowskie lub synagogi albo w dniu wejścia w życie ustawy znajdowały się na nich budynki stanowiące uprzednio siedziby gmin żydowskich oraz budynki służące uprzednio celom kultu religijnego, działalności oświatowo-wychowawczej i charytatywno-opiekuńczej".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: ŻYDOM CO ŻYDOWSKIE

CZYTAJ TAKŻE: KOŚCI NA PLACU BUDOWY. TU BYŁ KIEDYŚ KIRKUT

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSCY ŻYDZI UPAMIĘTNIENI

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodak
Rodak 04.06.2019, 12:33
Niech żydy. Odwala się od zamoscia
fazi
fazi 04.06.2019, 12:19
Skoro to ich własność to co w tym dziwnego?
MajorDamage
MajorDamage 04.06.2019, 10:09
Wojna wyzerowała długi i roszczenia. Nie ma uzasadnienia dla próźb ani gróźb.

Pozostałe