Internetowy oszust ukradł kobiecie konto na portalu społecznościowym

  • 01.06.2019, 12:09
  • ak
Internetowy oszust ukradł kobiecie konto na portalu społecznościowym Fot. policja.pl
Przypadki oszustw internetowych nie należą do rzadkości. Bywają najróżniejsze, ale afekt jest z reguły ten sam: ofiara traci pieniądze. Kilkoma takimi przypadkami zajmowali się ostatnio policjanci z Zamościa.

Kilka dni temu mieszkanka Zamościa zawiadomiła policję, że ktoś ukradł jej konto na portalu społecznościowym później korespondował ze znajomymi kobiety, prosząc ich o numery telefonów komórkowych, a następnie wykorzystując te dane linki, które po aktywowaniu miały rozpoczynać darmową grę o kolację.

– W rzeczywistości aktywacja usługi powodowała dodatkowe obciążenia finansowe. Na rachunkach za abonament telefoniczny osób, które skorzystały z oferty pojawiły się dodatkowe kwoty do zapłaty za wydatki na zakupy mobilne. Kiedy do zamościanki zaczęły docierać informacje od oszukanych „znajomych” wówczas zorientowała się, że doszło do oszustwa i powiadomiła policjantów – relacjonuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

W ostatni czwartek (30 maja)  trzy osoby zawiadomiły policję, że zostały oszukane przez nieuczciwych sprzedawców internetowych.

Jeden z pokrzywdzonych na portalu internetowym zakupił leżaczek dziecięcy za 00 zł. Za towar zapłacił, towaru nie otrzymał, a ze sprzedającym urwał się kontakt.

– Kolejne zawiadomienie dotyczyło zakupu telefonu komórkowego za kwotę 320 zł. Zawiadamiający poinformował, że w połowie mają br przeglądając jeden ze społecznościowych portali internetowych zauważył ofertę mieszkańca Warszawy. Skontaktował się z nim i wspólnie ustalili, że po dokonaniu tzw. natychmiastowego przelewu oferowany telefon zostanie przesłany do kupującego. Tak się jednak nie stało, pieniądze zostały wpłacone, jednak telefon nie trafił do nowego właściciela, który poczuł się oszukany i zawiadomił policjantów – opowiada Krukowska-Bubiło.

W ostatnim przypadku poszkodowanym jest 36-latek, który przez internet chciał sprzedać komputer z monitorem. Sprzętem wartym 6,5 tys. zł zainteresował się mieszkaniec Warszawy. Po uzgodnieniach towar został wysłany, ale tym razem zapłata nie dotarła do sprzedającego.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z Internetu i przypominają kilka zasad dzięki, którym zmniejszymy prawdopodobieństwo stania się ofiarą oszusta.

  • dokładnie czytajmy otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikujmy kontaktując się z osobą, która prosi nas o finansowe wsparcie;
  • uważajmy również na przesyłane informacje z linkami dotyczące rzekomo darmowych ofert, ich aktywacja może kosztować nas obciążeniem naszego konta dodatkowymi opłatami;
  • przed wykonaniem jakichkolwiek transakcji na stronie swojego banku zawsze sprawdźmy czy nawiązaliśmy tzw. bezpieczne połączenie internetowe.
  • nie udostępniajmy haseł do swoich kont;
  • korzystajmy z oprogramowań chroniących nasze urządzenia;
  • dokonując zakupów przez Internet korzystajmy ze sprawdzonych sklepów i ofert, a przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprawdźmy komentarze dotyczące sprzedawcy.
ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe