Wyjątkowe eurowybory

  • 28.05.2019, 06:06
  • Bartłomiej Wojanorwski
Wyjątkowe eurowybory Fot. Bartłomiej Wojnarowski
Elżbieta Kruk i Beata Mazurek (PiS) oraz Krzysztof Hetman (PSL, Koalicja Europejska) będą reprezentować województwo lubelskie w Parlamencie Europejskim. W niedzielę, 26 maja do urn poszło ponad 45 proc. uprawnionych do głosowania, co jest rekordem frekwencji.

Po raz pierwszy w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce frekwencja przekroczyła 40 proc. (w 2014 r. wyniosła  23,87 proc.). Do urn poszło prawie 13,5 miliona obywateli w całym kraju. Na Lubelszczyźnie swoje głosy oddało 746 863 z 1 703 542, co stanowi 43,84 proc. frekwencji. W regonie Zamość-Biłgoraj-Hrubieszów-Tomaszów Lubelski, największą frekwencję odnotowano w powiecie biłgorajskim, gdzie do urn poszło 43,65 proc. wyborców uprawnionych do głosowania. Najmniejsza frekwencja była w powiecie zamojskim, gdzie zagłosowało 40,99 proc. wszystkich uprawionych. W skali kraju wybory były jednak frekwencyjnym sukcesem zagłosowało 45,61 proc. wyborców.

PiS zdecydowanie zwyciężył

Najlepszy wynik uzyskał komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 45,6 proc. wyborców w  kraju. Dzięki temu do Europarlamentu wprowadzi 27 europosłów. To wzrost o 8 mandatów, w porównaniu z mijającą kadencją. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejską, która uzyskała 38,31 proc.. Jako lista koalicyjna zdobyła 22 mandaty. 3 europosłów wprowadzi  Wiosna Roberta Biedronia, na którą zagłosowało 6,04 proc. wyborców. Konfederacja, Lewica Razem i Kukiz`15 nie przekroczyły progu 5 proc. i nie wezmą udziału w podziale mandatów. 

W naszym regionie przewaga komitetu Prawa i Sprawiedliwości była jeszcze większa.  PiS zdobył na Lubelszczyźnie 58,96 proc. głosów, na drugim miejscu znalazł się komitet Koalicji Europejskiej 28,15 proc. Konfederacja i Wiosna uzyskały odpowiednio 4,42 proc. i 4 proc. Na Wiosnę Roberta Biedronia zagłosowało 3,07 proc. mieszkańców Lubelszczyzny, a Lewica Razem uzyskała tylko 0,72 proc.

Najwięcej głosów w naszym regionie PiS zdobył w powiecie zamojskim. Partii Jarosława Kaczyńskiego zaufało w tym powiecie aż 69,75 proc. głosujących. Polityczni rywale, Koalicja Europejska nie zwyciężyła w żadnym powiecie województwa lubelskiego. KE najlepszy wynik w naszym regionie zanotowała za to w mieście Zamość. W Hetmańskim Grodzie na ten komitet zagłosowało 34,11 proc.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bartłomiej Wojanorwski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Myslacy
Myslacy 28.05.2019, 15:18
Brawo PiS Tak trzymac, Ani kroku w tył,Precz ze zdrajcami z POKO KE WON

Pozostałe