Trzy przypadki sepsy. Dwa śmiertelne

  • 28.05.2019, 05:32
  • Bogdan Nowak
Trzy przypadki sepsy. Dwa śmiertelne Fot. pixabay.com Sepsa jest wyjątkowo groźna. Nie zawsze udaje się z nią wygrać nawet w warunkach szpitalnych
W maju zmarła na sepsę meningokokową 53- letnia mieszkanka gminy Skierbieszów i 58-letnia nauczycielka ze skierbieszowskiej podstawówki. Na sepsę zachorował też mężczyzna z gminy Łabunie.W powiecie biłgorajskim odnotowano jedno podejrzenie zachorowania.

- To niepokojące. W 2009 r. mieliśmy w powiecie zamojskim trzy zachorowania na sepsę, ale w większych odstępach czasowych. W innych latach nie było ich wcale lub występowały pojedyncze zachorowania.  – mówi Stanisław Jaślikowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.  

 

400 osób objętych profilaktyką

 

O tym wydarzeniu pisały w ub. tygodniu lokalne i ogólnopolskie media. Uczniowie SP w Skierbieszowie wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zakopanego. 58-letnia nauczycielka źle poczuła się, gdy wycieczka dotarła w Tatry. Następnego dnia rano wezwano do chorej pogotowie. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie wykonano jej specjalistyczne badania. Okazało się, że cierpiała na posocznicę, czyli sepsę meningokokową. Choroba miała błyskawiczny przebieg. 58- latka zmarła jeszcze tego samego dnia.

Natychmiast poinformowano o tym sanepid. Wszczęto też odpowiednie procedury. Wszystkim uczestnikom wyjazdu, pracownikom pensjonatu w którym przebywali uczniowie oraz osobom, które miały styczność ze zmarłą profilaktycznie podano antybiotyki.

Kilkaset kolejnych osób z gminy Skierbieszów które mogły mieć ostatnio kontakt z chorą sanepid powiadomił o konieczności zgłoszenia się do lekarza rodzinnego. Również przepisano im antybiotyki. W sumie dostało je 400 osób.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe