Dzień Okulistów i Okulistyki

  • 14.05.2019, 08:37
  • Artykuł Sponsorowany
Dzień Okulistów i Okulistyki

To nietypowe święto obchodzimy w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie, który zdefiniował dioptrie i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku.

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, dzięki któremu odbieramy blisko 80% sygnałów z otaczającego nas świata. Dlatego dbanie o oczy to nasz obowiązek.

Dzień Okulistyki to dobra okazja do przypomnienia o tym jak ważne są badania profilaktyczne oczu.

– Nie czekajmy aż zauważymy, że nasz wzrok szwankuje, skorzystajmy z badań kontrolnych u specjalisty. Na szczególną uwagę zasługują najmłodsi. Dziecko ma taki świat, jaki postrzegają jego oczy, dlatego nie wie, kiedy jego wzrok nie jest w normie. Jeśli dorosły zauważy jakieś niepokojące sygnały u dziecka, powinien szybko zareagować. Tylko profesjonalne badanie wzroku jest w stanie wykluczyć lub stwierdzić problemy ze wzrokiem – tłumaczy optyk ortoptystka Agnieszka Sobczyńska i dodaje, że problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować nie tylko wadę wzroku, ale i poważne choroby oczu, a nawet choroby ogólnoustrojowe.

W Zamościu przy ul. Partyzantów 27 mieści się nowoczesne Centrum Optyczno-Ortoptyczne. Można tam nie tylko wykonać badanie wzroku, ale także dobrać okulary i założyć soczewki kontaktowe. To nie koniec, ponieważ pracujący w Centrum ortoptyści zajmują się również leczeniem i usprawnianiem funkcji obuocznego widzenia, a w szczególności zezem i niedowidzeniem.

– Ortoptysta pomaga dzieciom i dorosłym lepiej widzieć, dobierając w gabinecie indywidualny zestaw ćwiczeń i prowadząc terapię widzenia, kiedy oko ucieka lub niedowidzi. Do tego specjalisty powinny zgłosić się osoby, które dostrzegą u siebie problemy z widzeniem w nocy, rozmazywanie i dwojenie obrazu oraz bóle głowy i oczu – wyjaśnia Agnieszka Sobczyńska.

 

Artykuł Sponsorowany

Podziel się:


Pozostałe