Tomaszów Lubelski: "Nie" dla biogazowni. Mieszkańcy boją się smrodu

  • 21.05.2019, 06:30
  • Robert Horbaczewski
Tomaszów Lubelski: "Nie" dla biogazowni. Mieszkańcy boją się smrodu
Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski, wydała negatywną decyzję o warunkach zabudowy dla lokalizacji inwestycji polegającej na budowie biogazowni rolniczej przez spółkę SVZ Poland. Pod uwagę wzięła wyniki konsultacji społecznych. Spółka zaskarżyła decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Biogazownię, w której z odpadów poprodukcyjnych byłaby wytwarzana energia elektryczna, chce budować SVZ Poland z Tomaszowa Lubelskiego. To firma, która zajmuje się produkcją koncentratów owoców i warzyw. Należy do holenderskiej Grupy SVZ International B.V.

To już drugie podejście do inwestycji tej spółki. W 2017 r. budowę biogazowni o większej mocy 0,89 MW i działającej w cyklu całorocznym, oprotestowało blisko 700 mieszkańców miasta i gminy. Podnosili, że zaprojektowana została zbyt blisko zabudowań mieszkalnych: zaledwie 40 m od najbliższych, a w promieniu 300 metrów znajduje się większość budynków jednorodzinnych usytuowanych przy kilku tomaszowskich ulicach. Wskazywali, że boją się smrodu, plagi szczurów i much. Nie dali się przekonać obietnicom firmy, że inwestycja będzie wyposażona w nowoczesną instalację, która wyeliminuje smród i inne uciążliwości. Zawiązali nawet Stowarzyszenie Ekologiczne Nasz Tomaszów "Stop biogazowni".

Ostatecznie, choć spółka posiadała decyzję środowiskową, wycofała się z realizacji przedsięwzięcia.

 

Ludzie znowu zaprotestowali

Temat inwestycji wrócił w tym roku. Tym razem tomaszowski SVZ chce budować biogazownię o mniejszej mocy do 500 kW. Taka moc pozwala ominąć procedurę uzyskania decyzji środowiskowej. Inwestor ponownie napotkał na opór społeczny. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomek.
Tomek. 24.05.2019, 14:30
Błędem było odsprzedanie rentownej przetwórni owoców i warzyw Tomasovia tej holenderskiej spółce i to za cenę poniżej jej wartości. Działo się to w czasie politycznego parcia na prywatyzację zakładów i presji ówczesnego rządu w tym kierunku. Spółka SVZ według tu powszechnej informacji dokonuje w Tomaszowie tylko wstępnej obróbki produktu i tak przetworzony jest przewożony do zakładów macierzystych celem konfekcjonowania.
Tadek Niejadek
Tadek Niejadek 23.05.2019, 08:56
Prawda jest taka, że jak cena prądu i gazu pójdzie w górę o 1000%, a zapewniam was że to nastąpi niebawem poniważ nie mamy w Polsce odnawialnych źródeł energii i jesteśmy jako państwo "pasożytem energetycznym" to zacznie się rozpacz i zgrzytanie zębów. A ja się pytam protestującej lokalnej społeczności czy będą płacić moje rachunki? Ot cała Polska: Biogazowni "NIE" - bo śmierdzi; Wiatrakom "NIE"- bo ptaszki; o atomówce nie wspomnę bo nie daj Boże wybuchnie. Ruski z Niemcem siedzą i zacierają ręce bo po co mamy sami produkować energię skoro możemy od nich kupić
Inżynier
Inżynier 22.05.2019, 00:13
Ludzie nie rozumieją najwidoczniej jak działają teraz biogazownie. Obecnie buduje się je jako zamknięte systemy, które nie wypuszczają niczego na zewnątrz.
borsuk
borsuk 21.05.2019, 14:57
Wychodzi na to,że mieszkańcy tego pięknego miasta pragną jedynie wyższych podatków i opłacania armii urzędników wiadomego pochodzenia?
Gość
Gość 21.05.2019, 11:42
W strony Tomaszowa Lubelskiego nigdy nie dotrze cywilizacja jeżeli ludność bedzie takim ciemnogrodem..
Pop
Pop 23.05.2019, 14:12
Obraża pan ludzi mieszkających w Tomaszowie
many
many 21.05.2019, 10:04
czy w budynku ,który miałbyć centralną kotłownią nie mozna zrobic spalarni odpadów?.postawić komin na 100 m i filtry.miasto zarobi na odbiorze smieci a my zapłacimy mniej za odbiór smieci. w tej chwili miasto płaci ok 500 zł za odbiór tony smieci.
Adam
Adam 21.05.2019, 08:12
Mieszkam obok sortowni śmierci jak mozna ja tak nazwać od najbliższego domu do tego "genialnego" obiektu jest jakies 100m. Wietrzne dni śmieci latają po całej ulicy, działkach, i po łakach. W lecie w upalne dni to poprostu jest taki smród że głowa mała, a jak popada to jeszcze gorzej. Pamietam jak całe życie była walka z oczyszczalnią ścieków, gdy wyremontowano ja to genialny pan burmistrz bystrzak jak ich mało zafundował nam sortownie. Cała ulica sie nie zgadzała na ta inwestycję, a i tak postawili bo co tam ludzi, co tam ich zdrowie kasa sie liczy. Hałdy śmieci zalegają tam cały czas od czasu do czasu przyjedzie tir zabrać ale krajobraz nic sie tam nie zmienia, szczurów od groma. Wystarczy sie przejechać na koniec Petera.
EKOLOG
EKOLOG 21.05.2019, 07:48
Wkrótce smród będzie w Michalowie po byłej cukrowni .Tu ludzie nie maja pojęcia w co ich wrobiono .
znajomy  ekologa
znajomy ekologa 23.05.2019, 20:19
Smród będzie ,a kto wziął w łape za taką chorą inwestycję ?///????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????




bewa
bewa 22.05.2019, 22:31
Jakieś poparcie w faktach ,, ekolog'' czy tylko swoje mądrości?

Pozostałe