Europejski wybór. W niedzielę idziemy do urn

  • 21.05.2019, 06:00
  • Bartłomiej Wojnarowski
Europejski wybór. W niedzielę idziemy do urn Funkcja europosła to prestiż, a przede wszystkim ogromne pieniądze.
Już w niedzielę, 26 maja, odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 51 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w Unii Europejskiej i dbać o jego interesy.

Po raz 4 Polacy wybiorą swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. To organ Unii Europejskiej, wybierany raz na 5 lat przez obywateli 28 państw członkowskich. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale większość posiedzeń ma miejsce w Brukseli. Parlament Europejski ma przede wszystkim kompetencje konsultacyjne. Wydaje opinie i dyrektywy, zatwierdza skład Komisji Europejskiej. Nie ma za to, jak większość parlamentów krajowych, inicjatywy ustawodawczej. Parlament Europejski dzieli się na frakcje polityczne i komisje stałe, a europosłowie mają do dyspozycji asystentów, biura poselskie i ogromne, europejskie wynagrodzenia. 

 

Ważny głos 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Cały obszar województwa lubelskiego został włączony do okręgu numer 8. Ten dzieli się na rejonowe komisje wyborcze w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej. Z Lubelszczyzny o głosy wyborców powalczy 75 kandydatów z 8 komitetów wyborczych. Są to: Lista numer 1. Komitet Konfederacja Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy, nr 2. Wiosna Roberta Biedronia 3. Koalicja Europejska 4. Prawo i Sprawiedliwość 5. Lewica Razem 6. Kukiz`15 7. Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego. W wyborach startować mieli także politycy z listy nr 8. Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, ale w ostatniej chwili lista została wycofana. Warto podkreślić, że Lubelszczyzna była ostatnim okręgiem, w którym Europa Christi miała zarejestrowaną listę. 

– Karty do głosowania zostały już wydrukowane i dlatego lista nr 8, mimo wycofania będzie na nich. By wyborcy byli świadomi, przed lokalami zostaną wywieszone obwieszczenia, a komisje będą informować, że oddanie głosu na tę listę jest głosem nieważnym – informuje Anna Chrzan, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

 

Bartłomiej Wojnarowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe