Zabiła się z miłości do księdza

  • 14.05.2019, 16:14
  • Leszek Wójtowicz, współpraca DBEZ Super Tydzień Chełmski
Zabiła się z miłości do księdza
Gdy na zawał w Hrubieszowie zmarł jej ukochany kapłan, świat się dla niej skończył. – Ona tak tego księdza kochała! – mówi ojciec 17-latki. – Nie tak jednak, jak ludzie sobie myślą. Ksiądz nas osobiście zapewnił, że nigdy ślubów nie złamał. Za to, że mówił prawdę, oddalibyśmy życie. Był przyjacielem rodziny. Duchowny zmarł 25 kwietnia. Dzień później samobójstwo popełniła 17-letnia Weronika z gm. Leśniowice, gdzie posługę pełnił ks. Zygmunt.

26 kwietnia po południu Weronika pojechała do Chełma, gdzie przygotowywała się do egzaminu na prawo jazdy. Wiadomo, że wysiadła z autobusu i zamówiła kurs taksówki do Castoramy. Tam kupiła sznur i ponownie zadzwoniła po taksówkę. Kazała się zawieźć w okolice nowych bloków pod lasem Borek. Kierowcy nic nie zaniepokoiło. Rozmawiała z nim jak gdyby nigdy nic. Do lasu poszła pieszo. – Gdy wrócił ostatni autobus z Chełma, wiedzieliśmy, że coś jest nie tak – wspomina matka 17-latki. – Potem znaleźliśmy list w jej pokoju i zadzwoniliśmy po policję.

Zaplanowała wszystko

Poszukiwania dziewczyny trwały dwa dni. Przeczesujący las Borek policjanci przeszli tuż obok miejsca, które Weronika sobie wybrała na pożegnanie się z życiem. Dopiero drugi kordon natknął się na jej ciało zwisające z gałęzi. To było 28 kwietnia wieczorem. Ukryte było w dolince wśród drzew. Głęboko w lesie. Świadkowie mówią, że śliczna dziewczyna z blond włosami i podkurczonymi nogami przypominała trochę anioła. Nie wisiała wysoko. By zacisnąć pętlę na szyi, musiała ugiąć kolana, niemal przyklęknąć. Przybyły na miejsce zdarzenia prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok. W znalezionym w jej pokoju liście pożegnalnym Weronika napisała, że nie potrafi żyć bez księdza i jego przyjaźni.

O śmierci proboszcza swojej parafii nastolatka dowiedziała się 25 kwietnia. Ks. Zygmunt zmarł pod hrubieszowskim szpitalem, gdzie był hospitalizowany. Wiadomo, że wyszedł na chwilę do samochodu po ładowarkę do telefonu. Jego ciało odnaleziono w aucie. Śledczy zarządzili przeprowadzenie sekcji zwłok. Cały czas czekają na wyniki badań toksykologicznych. Wcześniej zabezpieczyli dokumentację medyczną ze szpitala i przesłuchali świadków. Weronika ciężko to przeżyła, bo była z proboszczem bardzo związana. – Był dla niej jak ojciec – mówią jej rodzice. – Lubiła z nim rozmawiać. Zajmowała się nim w chorobie. On też jej pomagał.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz, współpraca DBEZ Super Tydzień Chełmski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stop
Stop Dzisiaj, 02:13
Bóg na pierwszym miejscu!!!! A nie nawet ksiądz! Święty Franciszek zrezygnował z ziemskich miłości dla Pana Boga! Święta Klara też! Święta Rita też!!!
Dziwne
Dziwne Dzisiaj, 00:01
Mieszkanie na plebanii od 14 roku zycia, pomaganie przy odpustach, gotowanie, czytanie na kazdej Mszy itd. Nic dziwnego, ze o tych stronach mowia ciemnota. Kto na to pozwalal? Co to za nienormalna sytuacja? Ludzie gdzie byliscie?
baran do kwadratu
baran do kwadratu Wczoraj, 08:21
1.Ksiądz to nie zawód.
2.Ksiądz to niby powołanie.
3.Ksiądz nosi obrączkę bo składa śluby.
4.Ksiądz z reguły ślubów nie dotrzymuje.
5.Ksiądz nie chce zniesienia celibatu.
6.Ksiądz w celibacie utrzymuje nawet po kilka nieformalnych rodzin.
7.Ksiądz po zniesieniu celibatu utrzymywałby jedną żonę i jedną rodzinę.
8.Ksiądz na wszystko patrzy przez pryzmat kasy .
9.Ksiądz każe sobie płacić za wszystkie modlitwy i sakramenty.
10.Ksiądz dzięki kasie żyje wygodnie,za wszystko zło bowiem odpowiadają owieczki,choć lepszym by tu było słowo BARANY !
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 16.05.2019, 16:59
Podtrzymuje to co pisałem. Prokuratura powinna wnikliwie zbadać sprawę łącznie z przesłuchaniem dzieci w podobnym wieku żeby określić relacje jakie mogły panować. Nie normalna sytuacja, którą trzeba wnikliwie zbadać. Szkoda tylko dziewczyny która zrobiła coś takiego w imię, hmmm nie wiem czego bo nie wiary.
Polo
Polo 15.05.2019, 19:18
Proszę sprawdzić w jakiej gminie mieszkala dziewczyna i dopiero pisac... na pewno nie Lesniowice
Edwin
Edwin 15.05.2019, 17:02
Byl dla niej jak ojciec, no cofa mnie, czy jej rodzice są upośledzeni? Ci ona ojca nie miala? Ci za sredniowiecze
do Hrubieszowiak
do Hrubieszowiak 15.05.2019, 14:59
Twój cytat "a prokuratura podejdzie do tego profesjonalnie, łącznie z opiniami biegłych stwierdzającymi uzależnienie dziewczyny do tej osoby.Niech chociaż rodzina dostanie odszkodowanie na pomnik jak ograniczyli ostatnio zasiłki pogrzebowe. " Ten ksiądz nie żyje. Od kogo chcesz odszkodowanie?
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 15.05.2019, 15:45
Jw widzę że ty chyba rzecznik kurii lubelskiej, że takie gó...wno piszesz . Weź człowieku zachowaj powagę sytuacji i przestań błaznować. A odszkodowanie od kurii za nie właściwe podejście do dziecka, po sprawdzeniu na czym ono polegało. Bo z pewnością było nie właściwe. Bo zaistniała nie normalna sytuacja, w której straciła życie młoda niewinna dziewczyna. To chyba nie chcesz wmówić komukolwiek że to normalne jest. Rozwalacie kościół tego typu sprawami i tyle. A mi to zwisa czy na buddyzm przejde czy zostanę protestantem. Na pewno nie będe wspierał patologii.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 15.05.2019, 15:58
Ja nie wiem jaki cel masz w wpisywaniu tego co piszesz jak byś był nie powiązany z tą instytucją. Bo widzę działasz bezdusznie i kpisz sobie ze śmierci jak by nie było dziecka jeszcze. Dla mnie to ogólnie chora sytuacja że ktokolwiek polemizuje z faktami i jeszcze to wpisy tego - zabawa żle się kończy, Masakra jakaś to wszystko. Nie wiem kim jesteś i jaki masz cel w tego typu wpisach. Ale domyślam się ze nie robisz tego bezstronnie. Bo chyba nikt normalny nie był by tak bezduszny nie stając w obronie czyjegoś dobrego imienia.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 15.05.2019, 14:54
PanPam,zabawa żle się kończy. Razem do was bo mam wrażenie, że to ta sama osoba. Możesz takie przygłupie teksty wpisywać w kontekście wyborów, a nie do tego. Powstrzymałbyś się od takich idiotyzmów bo to na prawdę tragedia dla rodziny, że taka młoda dziewczyna, coś takiego zrobiła. I nie jest to jej wina. Współczuje jak najmocniej rodzinie dziewczyny. Bo na prawdę żal że do tego doszło i to przez źle zrozumiałą wiarę. Ja tego nigdy nie zrozumie nie wiedząc co ich łączyło na prawdę po za wiarą. A to że jesteście z branży to widać bo staracie sie takim gów,,,,nem co tu wpisujecie zamieszać i zrzucić winę na niewinną dziewczynę. To żałosne. Kto was rozgrzeszy za to ? Bo chyba nie Bóg na którego sie powołujecie. I wy uzurpujecie sobie prawo jako ludzie do rozgrzeszania innych ? Dla mnie to jest śmieszne, już w dzieciństwie przy spowiedzi domyślałem się co jest dla księdza a co powinno pozostać między mną a Bogiem. Tylko widać niektórzy wieżą całkowicie ludziom z kleru. I dochodzi do takich sytuacji. Mam nadzieje że żaden idiota już nie wpisze podobnego wpisu obarczającego niepełnoletnią dziewczynę winą za to co zrobiła, a prokuratura podejdzie do tego profesjonalnie, łącznie z opiniami biegłych stwierdzającymi uzależnienie dziewczyny do tej osoby. Niech chociaż rodzina dostanie odszkodowanie na pomnik jak ograniczyli ostatnio zasiłki pogrzebowe.
zabawa żle się kończy
zabawa żle się kończy 15.05.2019, 09:26
ten przy ołtarzu podobny do sportowca co to śpiewa i tańczy
PanPam
PanPam 15.05.2019, 07:24
Ja piernicze, xD jakby nie patrzeć to dziewczyna chora psychicznie. To się nazywa selekcja naturalna...
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 15.05.2019, 13:17
islamiści wychowywani od dziecka na fanatyków religijnych co potem sie wysadzają za wiarę to tez choroba psychiczna ? Nie bądz śmieszny. Dziecko jest jak naczynie to co włożysz jak jest małe to masz na późniejsze lata. Dziecku możesz wszystko wmówić. Sprawę powinna zbadać dobrze prokuratura moim zdaniem. Łącznie z kwestją tak silnego uzależnienia młodej dziewczyny od obcej osoby. Bo to nie jest normalna sytuacja.
do Hrubieszowiak
do Hrubieszowiak 14.05.2019, 18:25
Czyli jak facet zachoruje to jego żona musi mieć innego? Bo instynkty zaczną się o swoje upominać? Ogarnij się ty! To jest temat powołania do służby, a nie bycia normalnym facetem chodzącym w sutannie. Znacznie więcej roznosi się niż wymieniłeś. Wszyscy są winni w takich sytuacjach, ale największą winę ponosi ksiądz. Jest najbardziej dojrzały i przygotowany do takich sytuacji.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 14.05.2019, 21:08
Ksiądz jako osoba odpowiedzialna, wykształcona i z powołaniem powinien się dystansować a nie uzależniać od siebie. Jak do cb to nie dociera to nie wiem jaką masz wizje wiary w cokolwiek. Fakt dawno przestałem ufać kościołowi ale to popieram jako tradycje. Jak ma mnie ktoś rozgrzeszyć to na pewno nie ksiądz. On powinien pełnić funkcje edukacyjną. I dlatego jestem za zniesieniem celibatu. Bo edukować zgodnie z Biblią może chyba tylko ten co do niej sie stosuje. A jak nie wiesz o co chodzi to pokaż zapis w niej gdzie normalnym stanem jest Celibat biorąc pod uwagę instynkty pierwotne człowieka. Nie bądź śmieszny. Muszą to radykalnie zreformować bo w tym stanie co jest to nie przetrwa. Domyślam się ze bronisz tego bo w tym tkwisz a ja jestem tylko widzem tego cyrku.
do Hrubieszowiak
do Hrubieszowiak 17.05.2019, 10:44
Chodzi o sakramenty a nie edukację. Ksiądz czy ci się podoba czy nie ma wyjątkową władzę. Swoimi rękami, nawet grzesznymi podaje ciało Pana Jezusa. Ma prowadzić ludzi do zbawienia. Boję się, że sam może być potępiony, jeśli nie będzie służył. Jak chcesz się edukować idź na kursy.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 14.05.2019, 20:57
Instynkt pierwotny u zdrowych kobiet tak działa. W ludach pierwotnych nie ma czegoś takiego jak przysięga małżeńska. To chory wytwór cywilizacji. Dlatego najbogatsi i najsilniejsi wodzowie plemienni mieli po kilka żon. A jak chcesz coś udowodnić swoimi mądrościami to najpierw byś coś wiedzy zaczerpną. Zawsze chora osoba czy nie radząca sobie jest eliminowana ze stada. Ogarnij sie człowieku i zobacz jak działa nasz kraj. Małe nakłady na NFZ, a hodowla 500+ zeby nowi zdrowi wchodzili do społeczeństwa, którzy by robili na przywileje tych co są u władzy.
xyz
xyz 17.05.2019, 10:46
Taki światły umysł z Hrubieszowa, zwolennik eliminowania osób chorych. Czyli zwolennik eutanazji. Tobie trzeba kupić bilet do Holandii. W jedną stronę.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 14.05.2019, 18:10
x. J pisać takie durnoty. Fanatyzm jak nic bo żaden zdrowy rodzic by nie wysłał swojej nastoletniej córki do starego kawalera na nocleg. Tym bardziej do takiego co ma duży wpływ na nią, powiedzmy ideologiczny. Znam różnych księży i nie wiem czy sami sie zbliżyli do boga. Nie chce mi sie ciebie czytać bo widze ze ksiądz pewnie jesteś. A czczym różni się życie normalnego małżeństwa od życia księdza? Tym ze stary prawiczek u którego odzywają się już uczucia rodzicielskie łączy brak doświadczeń seksualnych z brakiem dzieci. Przy normalnym rozwoju człowieka tego typu odruchy są inne. No i czym był kuszony Jezus? Ogarnij sie człowieku bo albo tracisz wiarę albo twój wygodny świat sie wali. A jak naprawdę w to wierzysz z całego serca to chyba pomyślał byś nad tym wszystkim co teraz sie dzieje i jakie to rodzi skutki dla kościoła. Nie o jednym sie słyszało o ksiedzu pokerzyście czy o kleszczewie w Miączynie. Nie myśl ze nic sie nie roznosi pocztą pantoflową.
ktos
ktos 15.05.2019, 08:04
a czy poczta pantoflowa jest wiarygodna? mozna bawiles sie kiedys z rowiesnikami w gluchy telefon ... to podobnie dziala ta poczta ...
x. J
x. J 14.05.2019, 17:36
Fanatyzm religijny? Mieszkanie na plebanii to nie fanatyzm. Wiarę można ludziom przekazać w różny sposób by zbliżyć do Boga. Nie mówisz o biznesie i przyjemnościach, no chyba żeby tylko znieść celibat. I wtedy co? Ksiądz będzie poświęcał się rodzinie a sprawy wiernych będą na dalszym miejscu? Nie zaakceptują tego ludzie. A poza tym czym różni się życie normalnego małżeństwa od życia księdza? Ludzie pracują, borykają się z trudnościami (księża ekonomicznie nie mogą narzekać) małżonkowie jak mają doła, nie idą w bok, nie potrzebują bywania na kolacyjkach codziennie bo im się nudzi. Księża w Polsce mają bardzo dobrze. Jedyne ich zmartwienie to by nie podpaść. Czy nastolatki powinny bywać na plebaniach? Jakich rodziców mają? Ludzie czy wy nie macie wyobraźni, że okazja czyni złodzieja? Jaki ksiądz- pasterz, nie pastuch tak się zachowuje? Kuszony był nawet Jezus, ale ta sytuacja jest chora. Więcej modlitwy i pracy, a mniej przyjemności. Co jeszcze z innych plebanii wyjdzie?
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 14.05.2019, 17:09
zbulwersowany to nigdy nie będzie normalne jak tego nie zreformują. Powinni znieść celibat dla księży. Bo żaden dorosły facet, jak silny by nie był nie oprze się instynktom. Większość religii już to zniosła. Jak się kościół nie zreformuje sam to będzie wielki upadek tej wiary. Dodatkowo nie powinni wpędzać ludzi tym bardziej młodych w jakiś swojego typu fanatyzm religijny. Bo to zawsze sie źle kończy. Wiara jest zdrowa ale fanatyzm już szkodliwy. Ze względu na tradycje nigdy nie będe przeciwny kościołowi. Ale czasami sie zastanawiam czy odpowiedni ludzie głoszą te poglądy. Szkoda tak młodej dziewczyny.
zbulwersowany
zbulwersowany 14.05.2019, 16:38
To jest nienormalne! Nastolatka opiekuje się księdzem i zamieszkuje na plebanii. Gdzie byli rodzice, ludzie w parafii, którzy powinni bić na alarm? Na czym polegała opieka nad chorym na serce? To jest katolicki Kościół i śluby jak to mówi ojciec to celibat? Otóż to jest tylko bezżenność, a nie czystość. Kiedy skończy się sponsorowanie panienek i całych rodzin z ofiar ludzi? Do czego można doprowadzić zmową milczenia.

Pozostałe